سه میلیون تُن فولاد در ایران «گم شد»

پیش‌بینی شده فولاد گم‌ شده توسط سپاه پاسداران ایران قاچاق می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به فعالیت گمرگات مرزی در خارج از وقت اداری از گم‌ شدن 3 میلیون تن فولاد تولید کشور خبر داد.

رضا شهرستانی در گفت‌وگو با «تجارت‌نیوز» گفت: «در سال 99 بیش از 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید شد که از این مقدار 15 میلیون تن در داخل کشور مصرف و 12 میلیون تن دیگر نیز صادر شد بنابراین 3 میلیون تن فولاد در زنجیره مصرف و صادرات گم شده است.»

او با اشاره به فعالیت گمرکات ایران در مرزهای عراق، کردستان، ترکیه، افغانستان و پاکستان در خارج از ساعت‌ کاری ابراز داشت: «بین آمارهای ظاهری با آمارهای واقعی 3 میلیون تن اختلاف وجود دارد و این رقم 10 درصد تولید فولاد کل کشور است که به نظرمی‌رسد قاچاق شده چرا که وقتی اختلاف بین قیمت داخل و خارج زیاد باشد قاچاق نیز زیاد می‌شود.»

قابل ذکر است که اغلب مبادی ورودی و خروجی زمینی ایران توسط سپاه پاسداران ایران کنترل شده و از طریق آنها کالا به خارج قاچاق می‌شود.

«برادران قاچاقچی»

گسترش قاچاق کالا به‌ویژه قاچاق فولاد از طریق مرزهای زمینی در ساعات خارج از وقت اداری به این دلیل است که آمریکا شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی و مدیر عامل آن «محمدرضا خیابانی مدرس» را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

افزون بر آن وزارت خزانه‌داری افراد و شرکت‌های متعددی به ویژه از چین و هنگ‌کنگ را در ارتباط با نقض تحریم‌های کشتی‌رانی ایران به لیست سیاه خود اضافه کرد.

گفتنی است که سپاه پاسداران ایران با هدف دورزدن تحریم‌ها به‌طور گسترده به انواع قاچاق از جمله قاچاق بنزین، گازوئیل، سیمان و.. مشغول است و حتی فرودگاه‌ها و اسکله‌های غیرقانونی زیادی برای انجام نظامند قاچاق در اختیار دارد.

پیشتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس ‌جمهوری سابق ایران نیز در دیداری با سرداران سپاه پاسداران مستقیما آنها را «برادران قاچاقچی» خطاب کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید