رویداد24: ظریف در نامه‌ای به خامنه‌ای خواستار توقف فشار بر مذاکره‌کنندگان شد

ظریف از عدم نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری خبر داده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از افزایش دعواهای جناحی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران و فشارها بر تیم مذاکره‌کننده اتمی در وین، محمدجواد ظریف به رهبر جمهوری اسلامی نامه گلایه‌آمیز نوشت.

به گزارش «رویداد24»، پس از حملات تلویزیون ایران به ویژه شبکه تلویزیونی برون مرزی «پرس تی‌وی» به وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده هسته‌ای در وین، محمدجواد ظریف، نامه‌ای گلایه‌آمیز به علی خامنه‌ای نوشت.

ظریف طی این نامه از رهبر ایران خواسته که «جلوی فشارها گرفته شود تا مذاکرات وین خارج از فشارهای سیاسی داخلی به سرانجام برساند.»

وزیر خارجه ایران در این نامه متعهد شده که نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نخواهد شد.

مذاکرات در وین
مذاکرات در وین

مذاکرات وین در گیرودار نزاع قدرت در ایران

در راستای سنگ‌اندازی در روند مذاکرات اتمی ایران با قدرت‌های جهانی، تلویزیون رسمی ایران زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی مهم ترین و فراگیرترین نهاد داخلی بود که نقش تخریبی بازی کرد. پخش سریال امنیتی «گاندو»، همزمان با آغاز مذاکرات هسته‌ای به‌طور مستقیم وزارت خارجه و تیم مذاکره‌کننده ایران را به جاسوسی برای کشورهای بیگانه متهم کرد.

پیش از این محمدجواد ظریف، در جریان پخش سری اول این سریال نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود و از تخریب وزارت خارجه توسط این سریال و تلویزیون ایران گلایه کرده بود. اما نه تنها به آن نامه بی‌توجهی کاملی شد بلکه سری دوم سریال«گاندو» نیز همزمان با مذاکرات اخیر وین پخش شد.

شبکه «پرس تی‌وی » نیز با اتخاذ رویکردی مشابه، به نقل از «منابع خبری» خود در وین نقل کرده که آمریکا درمذاکرات جاری در وین به دنبال لغو یکجای تحریم‌ها نیست بلکه قصد دارد در مدت زمان طولانی و طی مراحل متعدد به رفع موقت برخی تحریم اقدام کند. این منبع به شبکه «پرس تی‌وی» گفته که هدف آمریکا این است که با رفع موقت برخی تحریم‌ها به برجام بازگردد تا بتواند از امکان «مکانیسم ماشه» علیه ایران استفاده کند.

این مواضع سبب شد تا عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران شخصا خبر این شبکه را تکذیب کند.

از سویی دیگر اقدامات مجلس ایران به بهانه «قانون اقدام راهبردی» و همچنین اعلام مواضع تندروانه از سوی سرداران سپاه پاسداران ایران عملا وزارت خارجه ایران را در فشار مضاعف قرار داده و تیم مذاکره‌کننده را به شکل جاسوس و فریب خورده به تصویر کشیده ‌است.

در آخرین نمونه از موضع‌گیری‌های سرداران سپاه، «رستم قاسمی» معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه در گفتگو با شبکه «روسیاالیوم» گفته بود که «هر آن چه حوثی‌ها از سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار دارند به لطف کمک‌های جمهوری اسلامی» است.

این سخنان واکنش وزارت خارجه ایران را نیز دربرداشت و مقامات این وزارتخانه که در گرماگرم مذاکرات هسته‌ای هرگونه نقش نظامی در کشورهای منطقه را منکر بودند مجددا وادار به تکذیب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید