افغانستان؛ به‌رغم جنگ تحمیلی مدیریت آب ادامه دارد

قرار است بند «شاه و عروس» به‌زودی به بهره برداری برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکومت افغانستان همواره تاکید کرده که آب آبروی این کشور است باید مدیریت شود و ساخت بندهای آبگردان(سد) افزایش یابد.

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان، یک‌شنبه 25 آوریل، در توییتی نوشت، به رغم جنگ تحمیلی مدیریت آب ادامه دارد.
مرتضوی نوشت: «مدیریت آب، تولید انرژی. به رغم جنگ تحمیلی کارهای زیر بنایی ادامه دارد. بند شاه و عروس در آستانه بهره برداری قرار دارد.»

Advertisement

از سوی دیگر، اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان، اخیراً با انتشار اعلامیه‌ای نوشت که بند(سد) «شاه و عروس» ظرفیت ذخیره‌سازی 9 میلیون مترمکعب آب و تولید 1.2 میگاوات برق را خواهد داشت.

در این اعلامیه ذکر شده بود: «توسط این بند 2700 هکتار زمین زراعتی آبیاری می‌گردد، که از ذخیره مجموعی آن چهار میلیون مترمکعب آب غرض تأمین آب آشامیدنی و معیشتی شهروندان کابل و متباقی پنج میلیون مترمکعب برای آبیاری زمین‌های زراعتی و تولید برق استفاده می‌گردد و سالانه 32 میلیون متر مکعب آب تنظیم خواهند کرد.»

براساس این اعلامیه، هزینه ساخت این بند نزدیک به 52 میلیون دالر آمریکایی است که از بودجه ملی دولت افغانستان پرداخت می‌شود.

بند«شاه و عروس»، در ولسوالی «شکردره» کابل افغانستان واقع است و یکی از پروژه‌های مهم این کشور به شمار می‌رود.

این در حالیست که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به تاریخ 24 مارس 2021، بند(سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز در غرب این کشور را رسماً افتتاح کرد و گفت آب این کشور رایگان نیست و در قبال نفت داده می‌شود. او همواره گفته است که آب آبروی این کشور است و مدیریت خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید