کاخ سفید: اسرائیل متحد کلیدی آمریکا است

هشدارهای اسرائیل در مورد بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه، ضمن تاکید بر اینکه اسرائیل «متحد کلیدی» آمریکا است گفت سفر هفته آینده مقامات اسرائیل به واشینگتن، باعث تغییر رویکرد ایالات متحده برای بازگشت به برجام نخواهد شد.

جن ساکی، در نشست خبری روز گذشته 23 آوریل 2021 کاخ سفید، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا مخالفت اسرائیل با بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، موضع واشینگتن را نسبت به بازگشت به برجام تحت الشعاع قرار خواهد داد، گفت: «خیر.»

سخنگوی کاخ سفید گفت: «در حال حاضر گفت‌وگوها به طور غیر مستقیم در جریان است و این یک ظرفیت بالقوه در مسیر دیپلماتیک برای توافق هسته‌ای است. ما از ابتدا می‌دانستیم که (این مسیر) با چالش روبرو خواهد بود و همه طرف‌ها را به تداوم مذاکره تشویق ‌می‌کنیم».

ساکی ضمن تاکید بر اینکه ایالات متحده، اسرائیل را به عنوان «متحد کلیدی» در جریان مذاکرات و مقاصدش قرار می‌دهد گفت: «این اقدام را در سفرهای آتی و در آینده هم ادامه خواهیم داد.»

این در حالی است که هشدارهای اسرائیل در مورد بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای همچنان ادامه دارد.

بر همین اساس، کابینه محدود امنیتی سیاسی اسرائیل هفته گذشته نشست‌هایی را در مورد بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، ارزیابی مذاکرات وین و نتایج احتمالی آن برگزار کرد و همچنین قرار است مقامات امنیتی این کشور در این هفته به واشینگتن سفر کنند.

یوسی کوهن، رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل «موساد»، اخیرا در سفر به ایالات متحده، ضمن ارائه شواهدی درباره اقدام ایران به پنهان نگهداشتن اطلاعات مربوط برنامه هسته‌ای خود، ضرورت توقف فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم، حضور و فعالیت‌های ایران در سوریه، عراق و یمن و هدف قرار گرفتن منافع اسرائیل از سوی ایران در مناطق مختلف جهان رایزنی کرد.

گفتنی است دور دوم مذاکرات کمیسیون مشترک میان ایران و کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا (حضور غیر مستقیم) سه‌شنبه هفته گذشته پایان یافت و قرار است دور جدید مذاکرات به زودی برگزار شود.

مقامات اروپایی برجام اعلام کردند که «به دلیل وجود موانع بسیار، هنوز تا نجات توافق هسته‌ای فاصله زیادی داریم.»

به گفته دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا «پیشرفت‌هایی در مذاکره با ایران صورت گرفته اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است. همه طرف‌ها را به استفاده از فرصت‌‌های دیپلماتیک تشویق می‌کنیم. هرگونه اقدامات تنش‌زا از سوی هر طرف که ممکن است، پیشرفت مذاکرات را به خطر بیندازد، محکوم می‌کنیم.».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید