طالبان: تاریخ همیشه به ملا عمر بنیانگذار ما خواهد بالید

ملا عمر در ماه آوریل 2013 درگذشت اما طالبان مرگ او را برای دو سال پنهان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه «طالبان» اعلام کرد که ملا محمد عمر، بنیانگذار این گروه «موضع‌گیری قاطع در برابر باطل داشت» و تاریخ همیشه بر او خواهد بالید.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، شنبه 24 آوریل، به مناسبت هشتمین سالروز مرگ ملا محمد عمر در توییتی نوشت: «موضع‌گیری قاطع در برابر باطل و جلوگیری از مواد مخدر از جمله افتخارات تاریخی‌اش به حساب می‌رود. که تاریخ همیشه بر آن خواهد بالید.»

Advertisement

اما شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «چهارم ثور(اردیبهشت) سالروز مرگ ملا عمر است. او یگانه امیرالمومنین خود خوانده و نشان زن معروف با راکت بود. هشت سال پس از مرگ ملاعمر پیروان وی از اهداف رهبرش فاصله گرفته با امریکا وارد معامله سیاسی شدند. همچنان در صفوف رهبری و نظامی این گروه چند دستگی بزرگ خلق شده است.»

مرتضوی در ادامه نوشت: «پس از ملا عمر قومندانان(فرماندهان) طالبان اطاعت از رهبری واحد ندارند. با توافق سیاسی طالبان با امریکا زوال این گروه نیز فرا رسیده است. عصر ملاعمر، عصر سیاه تاریخ افغانستان بود.»

او اضافه کرد: «پیروان وی در حالی تاکید بر کشتار و ویرانی دارند که نزدیک به سی کشور اسلامی جنگ در افغانستان را ناجایز اعلان کرده‌اند. مردم روایت‌ها و قصه‌های وحشتناک از آن دوره دارند. خوب است این قصه‌ها و روایت‌ها باز نشر و مکتوب گردد.»

ملا محمد عمر فرزند مولوی غلام نبی از قوم پشتون که در سال 1960 میلادی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان متولد شد.

او بنیانگذار گروه طالبان افغانستان بود که مرگ‌اش در سال 2013 رسانه‌ای شد، اما افراد این گروه مرگ او را پس از دو سال تایید کردند.

گروه طالبان به تاریخ 31 اوت 2015، با انتشار بیانیه‌ای رسماً تایید کرد که ملا عمر به تاریخ 23 آوریل 2013 فوت کرد.

در این بیانیه آمده بود اعضای شورای عالی گروه طالبان در هنگام مرگ ملاعمر تصمیم گرفتند تا مرگ او را پنهان کنند. آنها در توجیه پنهانکاری خود به پایان ماموریت نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان در سال 2014 اشاره کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size