سفر رئیس «سیا» به افغانستان برای واگذاری مسئولیت واحدهای «ضد تروریسم»

از شش واحد «ضد تروریسم» دو واحد آن به حکومت افغانستان سپرده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی CIA، با هدف انتقال مسئولیت واحدهای «ضد تروریسم» به حکومت افغانستان، به شهر کابل سفر کرد.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، شنبه 24 آوریل، به نقل از منابع گزارش داد که ویلیام برنز اخیراً در سفری اعلام نشده وارد شهر کابل پایتخت افغانستان شد.
یک مقام ارشد امنیتی سابق افغانستان که نخواست هویتش فاش شود به این خبرگزاری گفته است، آمریکا شش واحد «ضد تروریسم» در افغانستان آموزش داده، که مسئولیت دو واحد آن به حکومت افغانستان سپرده شده است.
از سوی دیگر، منابع «العربیه»، جمعه 23 آوریل 2021، اعلام کردند که ایالات متحده آمریکا دو بمب‌افکن راهبردی B-52 را به هدف تضمین امنیت خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان به منطقه خلیج اعزام می‌کند.
در همین حال، جنرال(ژنرال) مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و شمال آفریقا، پنج‌شنبه 22 آوریل 2021، اعلام کرد: «من درباره توانایی نظامیان افغان برای حفظ شان پس از این که ما بیرون شویم، نگران هستم، درباره توانایی نیروهای هوایی افغان، به ویژه، پس از این که ما حمایت از این نیروها را متوقف سازیم، نگران هستم.»
مکنزی اضافه کرد، ارتش افغانستان بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی همچنان نیازمند حمایت خواهد بود و در غیر این صورت مسلما فرو می‌پاشد. او ادامه داد، نگران توانایی دولت افغانستان برای حفاظت از سفارت آمریکا در کابل است.
همچنان، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا 18 آوریل 2021، در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هیچ کس با قاطعیت آینده این کشور را تضمین نمی‌کند.
سالیوان اضافه کرد: «من نمی‌توانم در مورد آنچه در داخل کشور (افغانستان) اتفاق خواهد افتاد تضمین کنم. هیچ‌کس نمی‌تواند.»
گفتنی است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به تاریخ 14 آوریل 2021، اعلام کرد که روند خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان به تاریخ اول ماه مه امسال آغاز می‌شود به تاریخ 11 سپتامبر امسال پایان خواهد یافت. در حال حاضر حدود 10 هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید