واکنش‌‌ها به انتخاب ایران به عضویت کمیسیون مقام زن در سازمان ملل

دیدبان حقوق بشر آن را روزی «سیاه برای حقوق زنان» و مخالفان آن را «شرم‌آور» توصیف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی انتخاب رژیم جمهوری اسلامی به عضویت «کمیسیون مقام زن»، زیر مجموعه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، یک تشکل ناظر بر سازمان ملل، انتخاب ایران در این کمیسیون را «روز سیاه حقوق زنان و حقوق بشر» خواند.

این انتخاب همزمان با انتشار گزارش‌ عفو بین‌الملل درباره افزایش تبعیض جنسیتی و نرخ بالای اعدام زنان در ایران صورت می‌گیرد و با واکنش شدید فعالان و مدافعان حقوق زنان در داخل و خارج از ایران روبرو شده است.

فعالان حقوق زنان ایرانی می‌گویند، چگونه کشوری که در گزارش سال 2020 رتبه اول در اعدام زنان در جهان را کسب کرده، می‌تواند به عضویت کمیسیون مقام زن سازمان ملل که هدفش رفع تبعیض جنسیتی و تقویت توانمندی زنان است، انتخاب شود؟

در همین حال «دیدبان سازمان ملل UN Watch» یک نهاد حقوق بشری غیر دولتی که صفت مشاورتی در سازمان ملل دارد، روز چهارشنبه 21 آوریل، یک روز پس از اعلام انتخاب ایران به عضویت کمیسیون مقام زن، با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این انتخاب آن را «روزی سیاه برای حقوق زنان و حقوق بشر» و انتخاب را «پوج» توصیف کرد.

این نهاد از «لیندا توماس گرینفیلد»، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل و همچنین سران کشورهای اتحادیه اروپا خواست عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را محکوم کنند.

«دیده‌بان سازمان ملل» در بیانیه خود افزود؛ اصول جهانی میان دولت‌ها منحصرا به ارتقا برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان اختصاص داده شده است. هیلل نویر ، مدیر اجرایی این نهاد حقوق بشری مستقر در ژنو ، گفت: «انتخاب رژیم جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از حقوق زنان مانند این است که شخص «آتش افروز» را به عنوان مسئول آتش نشانی شهر انتخاب کنید. این یک انتخاب «پوچ» است و از نظر اخلاقی قابل سرزنش می باشد. این یک روز سیاه برای حقوق زنان و همه حقوق بشر است.

کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر بریتانیایی-‌استرالیایی که نزدیک به دو سال و نیم در ایران به عنوان یک گروگان زندانی بود نیز با انتشار توییتی به خبر عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد واکنش نشان داده است.

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان نیز با انتشار چندین توییت به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اعتراض و این عضویت را اقدامی « سورئال » توصیف کرده است.علی‌نژاد در یکی از توییت‌های خود نوشت: «رژیمی که با زنان به عنوان شهروندان درجه دو رفتار می‌کند، زنان را به خاطر عدم رعایت حجاب اجباری به زندان می‌اندازد...، رژیمی که به زنان اجازه نمی‌دهد بدون اجازه شوهرشان به خارج از کشور سفر کنند به عضویت کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد انتخاب شده است».

الاهه بقراط یکی از فعالان حقوق بشر و مدافع حقوق زنان و سردبیر روزنامه کیهان لندن نیز در تویتی با انتقاد از کشورهایی که برای عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون مقام زن سازمان ملل رای دادند، نوشت:«واقعا شرم‌آور است!دمکراسی‌های بی اعتنا و بی تفاوت به نقض فاحش حقوق بشر در ایرانی که جان مردمش به لب رسیده و نه به جمهوری اسلامی می‌گویند فکر می‌کنید کدام چهار دمکراسی به عضویت جمهوری اسلامی ضد زن در کمیسیون موقعیت زنان سارمان ملل رای دادند؟.

در جریان شصت و پنجمین نشست این کمیسیون در روز دوشنبه، جمهوری اسلامی ایران با کسب 43 رای همراه کشورهای ژاپن، ‌لبنان، ‌پاکستان و چین برای دوره چهار ساله 2022 تا 2026 میلادی به عنوان عضو این کمیسیون انتخاب شد.

کمیسیون مقام زن در سال 1946 میلادی تاسیس شد، هدف این کمیسیون ایجاد برابری جنسیتی و کمک به پیشرفت زنان است.

گفتنی است که در گزارش سازمان عفو بین‌الملل از اعدام‌ها در سال 2020 ایران با اعدام 16زن از میان کل اعدام‌شدگان در جهان نه تنها رتبه اول را کسبکرده بلکه 3 درصد از کل این آمار در جهان را نیز به خود اختصاص داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید