واکنش فرمانده سپاه خوزستان به تحریمش به‌دلیل «کشتار نیزار»

اتحادیه اروپا اخیرا و در جریان مذاکرات وین نام شاهوارپور را در فهرست ناقضان حقوق بشر قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان، تحریم‌های حقوق بشری آمریکا و اتحادیه اروپا علیه او را به دلیل «سرباز ولایت» بودنش دانست و تاکید کرد این تحریم‌ها در دوران مذاکرات، نشانه رویکرد «چماق و هویچ» است.

مجری برنامه «روشنی‌های شهر»، که شامگاه پنج‌شنبه 2 اردیبهشت، از شبکه استان خوزستان پخش می‌شد، از شاهوار پور، می‌پرسد «چرا اینقدر شما را تحریم می‌کنند؟» که او پاسخ می‌دهد: «با این تحریم‌ها حقانیت راهمان را بیشتر می‌بینیم. یعنی راهمان که همان سربازی ولایت است، بیشتر به آن اعتقاد پیدا می‌کنیم.»

او در 17 ژانویه 2020، به دلیل نقش مستقیم در «کشتار نیزار ماهشهر» در جریان اعتراضات سراسری آبان 98 تحت عنوان «نقض حقوق بشر» از سوی آمریکا تحریم شده بود.

شاهوارپور در پاسخ به ممنوعیت سفر به خارج از ایران طبق تحریم‌های اعمال شده علیه او گفت: «ما اگر بخواهیم برویم، به زیارت کربلا و حضرت زینب می‌رویم. چند وقت پیش به زیارت حضرت زینب رفتم و هیچ غلطی هم نکردند.»

فرمانده سپاه خوزستان به همراه چندین مقام دولتی، قضایی و نظامی حکومت ایران در 12آوریل 2021 به دلیل دست داشتن در سرکوبهای خشونت‌‌ بار مردم در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا نیز قرار گرفت.

این سردار سپاه در واکنش به گنجاندن نامش در فهرست تحریم‌های اروپا گفت: «این تحریم‌ها در دوران مذاکرات خباثت طرف مقابل است که نشانه رویکرد «چماق و هویچ» بوده که از سویی مذاکره بکنند و از سویی دیگر فشار وارد کنند.»

او در این برنامه تلویزیونی آمریکا و فرانسه را متهم به کشتار شهروندان خود کرد و مدعی شد: «آمریکا هر روز سیاه‌پوستان را کشتار می‌کند و در فرانسه ماه‌هاست که کشتار مردم ادامه دارد.»

استفاده از تانک، هلیکوپتر و دوشکا در «کشتار نیزار»

در جریان اعتراضات مردم به گران شدن بنزین در آبان ماه، کشتار مردم ماهشهر که به «کشتار نیزار» معروف شد، از خشونت بارترین انواع سرکوب بود که توسط جمهوری اسلامی برای سرکوب معترضان استفاده شده بود.

نیروهای ویژه امنیتی ایران به همراه سپاه پاسداران با استفاده از تانک، هلیکوپتر و دوشکا با حمله به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم ماهشهر در واکنش به افزایش سه برابری قیمت بنزین به کشتاری بی‌سابقه دست زدند که طی آن بسیاری از شهروندان از جمله تعدادی زن و کودک کشته شدند.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، 17 ژانویه 2020 اعلام کرده بود که شاهوارپور به دلیل نقض فاحش حقوق بشر علیه تظاهر کنندگان در لیست تحریم ویزای ایالات متحده قرار گرفته است. هوک افزود: «شاهورپور در نوامبر 2019 (آبان1398) فرماندهی عملیات قتل عام 148 شهروند معترض را بر عهده داشته است.
او تاکید کرد که تصمیم وزارت خارجه آمریکا در تحریم شاهورپور بر اساس اطلاعات دریافتی از بیش از 88هزار پیام شهروندان ایرانی که سرکوب اعتراضات آبان ماه 98 را مستند کرده بودند، اتخاذ شد.

خوزستان، ماهشهر، تبعیض و کشتار

ماهشهر به مانند تمام شهرهای استان نفت‌خیز خوزستان شاهد تبعیض، بیکاری، فقر و بیسوادی حاصل از سیاست‌های جمهوری اسلامی بوده و به همین دلیل در این شهرستان فضا برای اعتراضات گسترده اجتماعی فراهم است. با این وجود در بسیاری ازاعتراضات سراسری، این شهرستان و شهرهای اقماری آن شاهد حضور گسترده مردمی نبود.

اما در اعتراض فروردین سال 84 که در واکنش به نامه ابطحی، رئیس دفتر رئیس جمهوری وقت پیرامون تغییر بافت جمعیتی منطقه شکل گرفت و همچنین اعتراضات دی 96 مردم این شهرستان حضور فعالی داشتند.

همین امر سبب شد دستگاه‌های امنیتی با ایجاد اختلافات فرقه‌ای از جنس شیعه و سنی و متهم کردن بسیاری از جوانان شهرستان ماهشهر به‌ویژه جوانان شهر کوره به وهابیت و داعش به سرکوب مردم بپردازند.

در اعتراضات آبان ماه 98 وضعیت کاملا تفاوت پیدا کرد و تمام شهرستان ماهشهر و شهرهای اقماری اطراف آن از همان لحظات اولیه اعلام گرانی بنزین به موج گسترده اعتراضات سراسری پیوستند و خود را به عنوان پیش‌‌ قراولان اعتراض به وضع موجود نشان دادند.

اعلام گرانی بنزین تنها جرقه‌ای برای آغاز و گسترش اعتراضات بود زیرا وضعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خوزستان با آن همه ثروت به نقطه‌ای رسیده بود که چاره‌ای جز اعتراض و خیزش برای مردم منطقه باقی نمی‌گذاشت.

گفتنی است که بسیاری از فرماندهان و نهادهای وابسته به سپاه به دلیل «حمایت از تروریسم»، «نقض ممنوعیت توسعه برنامه موشکی ایران» و «نقض حقوق بشر» تحت تحریم‌های وزارت خزانه‌داری موسوم به قانون کاتسا CATSA قرار دارند.

تحریم‌هاى وضع شده علیه سپاه پاسداران ایران به عنوان یک «سازمان تروریستی» براى اولین بار علیه کل این تشکیلات اعمال مى‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید