ریاض تهران را به پرهیز از تنش‌زایی و مشارکت جدی در مذاکرات هسته‌ای فراخواند

تاکید سعودی بر توافقی بین‌المللی با تعهدات قوی‌تر و بلندمدت‌تر ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی، از حکومت ایران خواست تا به طور جدی وارد مذاکرات هسته‌ای شود و از تنش‌افزایی اجتناب کند و بیش از این، امنیت و ثبات منطقه را در معرض تنش قرار ندهد.

این مواضع در سخنان عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائمی سعودی در سازمان ملل در نشست پنجشنبه 22 آوریل، شورای امنیت مطرح شد.
المعلمی در سخنرانی‌اش از طریق ویدیو کنفرانس گفت: «سعودی بر ضرورت دستیابی به یک توافق طولانی‌مدت و با شروطی محکم‌تر میان جامعه بین‌المللی و ایران تاکید می‌کند. این توافق باید شامل مراقبت و بازرسی جهت جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای یا توانایی‌های لازم برای رسیدن به آن، باشد.»

پادشاهی سعودی نگرانی عمیق کشورهای منطقه را از اقدامات تنش‌آفرینانه ایران در راستای بر هم زدن ثبات و امنیت منطقه از جمله برنامه هسته‌ای این کشور خاطرنشان کرد.
این در حالی است که ژنرال کینیث مکنزی، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه، شامگاه پنج‌شنبه 22 آوریل 2021، نسبت به ادامه تهدیدهای ایران در مورد بستن تنگه هرمز و باب المندب از طریق کار گذاشتن مین و به کار گرفتن حوثی‌ها ابراز نگرانی کرد.
ژنرال مکنزی در نشست مطبوعاتی در پنتاگون گفت: «نگرانی زیادی از کارگذاری مین در تنگه هرمز و مداخله‌های ایران در این منطقه وجود دارد. این منطقه پهناور است و ایران قادر به کار گذاشتن هزاران مین دریایی است. آنها می‌توانند این اقدام را با در اختیار قرار دادن مین به حوثی‌ها انجام دهند.»
به گفته وی، بستن تنگه هرمز تاثیر منفی و مخربی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت و آمریکا با همکاری با بریتانیا در صدد یافتن راه حل‌های مناسب برای این موضوع هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید