رویترز:‌ ایران تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی 60 درصدی را کاهش می‌دهد

گام‌هایی برای احیای توافق هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 60 درصد در تاسیسات نطنز را از دو مجموعه آبشار به یک آبشار کاهش داده است.

از طرفی روزنامه «وال استریت ژورنال» روز گذشته به نقل از «منابع آگاه» از گام‌های رو به جلو در مذاکرات ایران و آمریکا نوشت که قرار است طی آن واشینگتن برای نجات برجام آمادگی خود را برای کاهش تحریم‌های نفتی و مالی اعلام کرده است.

برخی ناظران این اقدام تهران و اعلان آمادگی واشینگتن برای کاهش برخی تحریم‌ها را گام‌هایی برای احیای توافق هسته‌ای دانسته‌اند.

بر اساس گزارشی که روز گذشته 22 آوریل به نقل از یک گزارش محرمانه آژانس به رویت خبرگزاری «رویترز»، رسیده است، ایران هم‌اکنون از یک آبشار سانتریفیوژهای آی-آر-6 برای غنی‌سازی 60 درصدی استفاده می‌کند. این در حالی‌است که پیشتر ایران از آبشار آی-آر-4 برای غنی‌سازی تا خلوص 60 درصد استفاده می‌کرد.

به نوشته «رویترز» مقامات جمهوری اسلامی اخیرا از دستیابی به اورانیوم غنی‌شده تا میزان 60 درصد، خبر داده بودند و این حرکت ایران، منجر به پیچیده‌تر شدن مذاکرات غیرمستقیم فعلی با ایالات متحدهبرای نجات برجام شد.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش 21 آوریل 2021 خود تائید کرد که ایران از این طریق، تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم موسوم به یو-اِف-6 به دستگاه‌های سانتریفیوژ نسل دو را تغییرداده است و «شش آبشار تا سقف 1044 سانتریفیوژ آی-آر-2-ام و دو آبشار تا سقف 348 سانتریفیوژ آی-آر-4 نصب شده است که از تعدادی از آنها استفاده می‌شود.»
«رویترز» می‌گوید، آژانس در گزارش قبلی خود در 31 ماه مارس اعلام کرده بود، شش آبشار حاوی 696 سانتریفیوژ آی-‌آر-2-ام و 174 سانتریفیوژ آی-‌آر-4 در حال استفاده بودند.

این گزارش تاکید می‌کند که گزارش آژانس نمی‌گوید که چرا ایران این تغییر را ایجاد کرده است یا اینکه چند سانتریفیوژ در هر آبشار وجود دارد. این در حالی‌ است که گزارش قبلی آژانس در ماه فوریه گفته بودکه در آبشار آی-آر-4 ، صد و نوزده سانتریفیوژ و در آی-آر-6 نیز 113 سانتریفیوژ وجود دارد.

گزارش اخیر در حالی منتشر می‌شود که تاسیسات اتمی نطنز، روز یکشنبە 22 فروردین مورد حمله خرابکارانه قرار گرفت که منجر به اختلال در مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته شد. ایران به طور مستقیم اسراییل را در دست داشتن در این حمله متهم کرد و تنها یک روز پس از حادثه، مقامات ایرانی در واکنش به این اقدام از آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در این تاسیسات خبر دادند.

در حالی که علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران گفته بود در جریان این انفجار «چندین هزار» دستگاه سانتریفیوژ آسیب دیده و از بین رفته، فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس فاش کرد که سیستم توزیع برق سانتریفیوژها در این حادثه کاملا آسیب دیده و این عملیات را «طراحی خیلی قشنگ دشمن» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید