آمریکا: توافق با ایران مانع مقابله ما با فعالیت‌های شرورانه‌اش نخواهد شد

وزارت امور خارجه آمریکا: «از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت می‌کنیم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، پنج‌شنبه 22 آوریل 2021، تاکید کرد که دستیابی به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای آن مانع از رویارویی واشینگتن با فعالیت‌های «بدخواهانه» تهران در منطقه نخواهد شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که دستیابی به توافق با تهران «مانع از اقدام ما برای اعمال تحریم‌هایی علیه دیگر فعالیت‌های ایران نمی‌شود».

از سویی دیگر وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا گفت که «دلیلی در دست نیست که نشان دهد موشکی که شامگاه چهارشنبه در اسرائیل سقوط کرده، ساخت ایران باشد» و افزود: «از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت می‌کنیم».

مذاکرات وین
مذاکرات وین

ارتش اسرائیل بامداد پنج‌شنبه 22 آوریل 2021 اعلام کرد یک فروند موشک زمین به هوا که توسط سامانه پدافند هوایی از داخل سوریه پرتاب شده بود در صحرای النقب در جنوب اسرائیل و در نزدیکی نیروگاه اتمی دیمونا سقوط کرده است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که سامانه‌‌های موشکی در سوریه را در واکنش به این حمله موشکی مورد هدف قرار داده است.

افیخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در توئیتر نوشت که «نیروهای ارتش دفاع (اسرائیل) پرتاب موشک زمین به هوایی از داخل سوریه به سوی اسرائیل را رصد کردند که درمنطقه النقب سقوط کرد. در واکنش به آن نیروهای ما سامانه‌ پدافند هوایی پرتاب کننده موشک از سوریه و علاوه بر آن پدافند موشکی زمین به هوای دیگر در خاک سوریه را هدف قرار دادند.»

از طرفی رسانه‌های محلی اسرائیل اعلام کردند که موشک سوری به طور عمد به سوی دیمونا پرتاب نشده است.

خبرگزاری «رویترز» نیز به نقل از مقامات امنیتی اسرائیل گزارش داد که اسرائیل طی حملاتی متوالی بخش‌های کاملی از مهم‌ترین تاسیسات نظامی زیرزمینی ایران در سوریه، ازجمله پایگاه «امام علی» را منهدم کرده است.

برخی منابع اطلاعاتی غربی و منطقه‌ای نیز به «رویترز» گفته‌اند كه اسرائیل حملات هوایی خود را علیه مراكز تولید موشك و سلاح وابسته به سپاه پاسداران در سوریه گسترش دادهاست.

نیروگاه هسته ای نطنز
نیروگاه هسته ای نطنز

اسرائیل از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال 2011 تاکنون صدها حمله هوایی و بمباران را اساسا علیه مواضع ارتش رژیم سوریه، اهداف ایرانی و مقرهای حزب‌الله لبنان در این کشور جنگ‌زده، انجام داده است.

این حملات اسرائیل تنها 10 روز پس از اتهام ایران علیه تل‌آویو مبنی بر دست داشتن در حمله به مرکز غنی‌سازی اورانیوم نطنز انجام می‌شود. ایران ضمن اتهام اسرائیل به دستداشتن در این حمله، تاکید کرده بود که در زمان و مکان مناسب انتقام حمله به نطنز را خواهد گرفت.

هر چند اسرائیل نقش داشتن خود در عملیات خرابکارانه علیه سایت نطنز را تایید نکرده، روزنامه «نیویورک تایمز» اما به نقل از مسئولان اطلاعاتی آمریکایی و اسرائیلی نوشت که در این حمله «اسرائیل ایفای نقش کرده است».

در حالی که تلاش‌ها برای بازگرداندن ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای ادامه دارد، برخی طرف‌ها ضمن مخالفت با توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و قدرت‌های جهانی در سال 2015 آن را فاقد هر گونه ضمانت‌های امنیتی در مقابل فعالیت‌های مختلف بی‌ثبات کننده ایران در منطقه می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size