فراخوان نیروهای احتیاط اوکراین در پی تشدید تنش‌ها با روسیه

استقرار بیش از 120 هزار سرباز روسی در مرزهای شرقی اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی استقرار بیش از 120 هزار سرباز روسی در مرز با اوکراین، نقض‌ مکرر آتش‌بس و بالا گرفتن تنش‌ها میان دو کشور بر سر تحرکات تجزیه‌طلبانه در شرق اوکراین، کییف، نیروهای احتیاط خود را به خدمت نظامی می‌فراخواند.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین چهارشنبه 21 آوریل 2021 قانونی را امضا کرد که به این کشور اجازه می‌دهد نیروهای خود را به خدمت نظامی فراخواند.

این اقدام اوکراین پس از آن صورت می‌گیرد که بیش از 120 هزار تن از نیروهای نظامی روسیه در حمایت از تحرکات تجزیه‌طلبانه در شرق اوکراین در مرز با این کشور مستقر می‌شوند.

این در حالی است که آتش‌بس اعلام شده در این منطقه در پی درگیری‌های نیروهای اوکراین با تجزیه‌طلبان مورد حمایت روسیه که از سال 2014 تاکنون ادامه یافته، به طور مکرر نقض شده است.

بنا به اعلام دفتر نخست وزیر اوکراین، قانون جدید که در اواخر ماه مارس گذشته از تصویب پارلمان این کشور گذشته، «اجازه اعزام نیروهای احتیاط به یگان‌های ارتش و نیروهای دفاع ملی را می‌دهد تا فعالیت‌های جنگی آنها به میزان زیادی در برابر هر تجاوز نظامی تقویت شود».

استقرار بیش از 120هزار سرباز روسی

دمیترو کولیبا، وزیر خارجه اوکراین سه‌شنبه گفت که استقرار نیروهای روسیه در مرز با اوکراین ادامه دارد و پیش‌بینی کرد تعداد کل سربازان روسی در شرق اوکراین طی دو هفته آینده به بیش از 120 هزار تن برسد.

در این راستا وزیر خارجه اوکراین همچنین از کشورهای غربی خواست تا به منظور بازداشتن روسیه تحریم‌ها علیه مسکو شامل کل بخش‌های اقتصادی این کشور را تشدید کنند.

روسیه اما در مقابل با رد نگرانی‌های اوکراین و کشورهای غربی، اعلام کرده که آزاد است نیروهایش را مستقر کند و تاکید کرد که هیچ طرفی را تهدید نمی‌کند.
در عین حال کاخ کرملین درباره استفاده از نیروی نظامی برای باز گرفتن کنترل بر مناطق شورش در شرق اوکراین به مقامات این کشور هشدار داد و گفت که روسیه احتمالا برای محافظت از غیرنظامیان در منطقه دخالت خواهد کرد.

اوکراین آغازگر جنگ نخواهد بود

از سویی رئیس جمهوری اوکراین سه‌شنبه در سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که «اوکراین مطلقا آغازگر جنگ نخواهد بود، اما همواره تا آخر با آن مقابله خواهد کرد».

رئیس جمهوری اوکراین با ارائه پیشنهادی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواستار انعقاد نشستی در شرق اوکراین برای خاموش کردن شعله تنش‌ها شد.

از سویی دیمیتری بیسکوف، سخنگوی کرملین، چهارشنبه، اشاره کرد که او مطمئن نیست که پوتین وقتی را برای دیدن سخنرانی زلنسکی داشته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید