حملات اسرائیل به زیرساخت‌های نظامی ایران در سوریه؛ انهدام پایگاه «امام علی»

گسترش دایره حملات اسرائیل به اهداف استراتژیک ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» به نقل از مقامات امنیتی اسرائیل گزارش داد که اسرائیل طی حملاتی متوالی بخش‌های کاملی از مهم‌ترین تاسیسات نظامی زیرزمینی ایران در سوریه، از جمله پایگاه «امام علی» را منهدم کرده است.

این مقامات گفتند: «اگر به اهداف ایرانی حمله نمی‌کردیم، این کشور در نزدیکی مرزهایمان صاحب پایگاه نظامی می‌شد».

رویترز همچنین به نقل از مقامات اسرائیلی گفته است که اسرائیل علاقه‌ای به ضربه زدن به همه اهداف در سوریه ندارد، مگر اینکه یک تأثیر استراتژیک داشته باشند.

برخی منابع اطلاعاتی غربی و منطقه‌ای نیز به «رویترز» گفته‌اند كه اسرائیل حملات هوایی خود را علیه مراكز تولید موشك و سلاح وابسته به سپاه پاسداران در سوریه گسترش داده است.

این خبرگزاری به نقل از منابع مختلف در سرویس های اطلاعاتی اسرائیلی و غربی و مخالفان سوری می‌گوید که ایران در تلاش است تا با انتقال صنعت موشکی و سلاح های پیشرفته خود به مجموعه هایی که از قبلا در زیر زمین تاسیس شده، زرادخانه‌ای را نزدیک به مرزهای اسرائیل ایجاد کند.

از سوی دیگر، منابع العربیه از به زمین نشستن دو هواپیمای باری ایرانی در 24 ساعت گذشته در فرودگاه دمشق خبر دادند.
منابع نظامی اسرائیلی هم اعلام کردند اسرائیل دایره حملات خود به اهداف استراتژیک ایران در سوریه گسترش می‌دهد.

حمله انتقامی اسرائیل

گفتنی است در واکنش به سقوط موشک پرتاب شده از سوریه در نزدیکی رآکتور هسته‌ای دیمونا، ارتش اسرائیل حملاتی را علیه مناطقی در سوریه ترتیب داد که در نتیجه این حملات تعدادی کشته وزخمی شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش کرد در پی حملات اسرائیل به سوریه ، یک افسر سوری کشته و 3 نفر مصدوم شدند. با این حال رسانه‌های رژیم دمشق فقط از زخمی شدن 4 نفر خبر دادند.

خواست «کیهان» برای حمله به دیمونا

شایان ذکر است روزنامه اصولگرای تندرو «کیهان» نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، شنبه 17 آوریل با انتشار یادداشتی با عنوان «مذاکره علیه منافع ملی!» به قلم سعدالله زارعی، خواستار حمله به «تاسیسات اتمی دیمونای اسرائیل» در واکنش عملی به خرابکاری صورت گرفته در تاسیسات هسته‌ای نظنز، شده بود.

کیهان با طرح این ادعا که «جمهوری اسلامی دست‌بسته نیست و پاسخ متناسب را دنبال می‌کند»، پیشنهاد کرد بر اساس فرمول «چشم در برابر چشم» و «تهدید متقابل و هم‌طراز» اقداماتی علیه تاسیسات هسته‌ای «دیمونای اسرائیل صورت بگیرد، زیرا که به گفته این روزنامه «واکنش ایران باید اولا داخل رژیم اسرائیل و ثانیا تأسیسات هسته‌ای آن را هدف قرار دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید