تعهد بایدن به کاستن 50 درصد گازهای گلخانه‌ای آمریکا در افتتاح نشست مجازی سران جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در پنجشنبه 22 آوریل افتتاح نشست مجازی سران پیرامون تغییرات اقلیمی، قول داد که گازهای گلخانه‌ای آمریکا را تا پایان دهه کنونی به نصف کاهش خواهد داد.

او درسخنانش خواستار « تخصیص سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در زمینه زیر بنایی برای استفاده از انرژی پاک» گردید و خاطر نشان کرد که « باید با سرعت زیاد در راستای پایان دادن به تاثیر آلاینده‌ها اقدام کرد که سلامت ملت‌ها را به خطر می‌اندازد.»

بایدن هشدار داد که « زمان کوتاه است ولی ما می توانیم چشم‌داشت‌های خود در زمینه آب و هوایی را متحقق سازیم.»

سعودی در راستای استفاده از انرژی پاک به میزان 50 درصد

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در نشست مجازی رهبران جهان با موضوع تغییرات اقلیمی، اعلام کرد کشورش در راستای چشم‌انداز 2030 قوانینی را برای مقابله با تغییرات اقلیمی تصویب کرده و می‌کوشد در این مدت میزان استفاده از انرژی پاک را به 50 درصد برساند.

ملک سلمان گفت: «تغییرات اقلیمی حیات روی کره زمین را تهدید می‌کند و مقابله با آن برای ما اهمیت زیادی دارد و از این رو جامعه جهانی از دو ابتکار «سعودی سبز» و «خاورمیانه سبز» حمایت کرد.»

به گفته پادشاه سعودی، خاورمیانه سبز به میزان 10 درصد به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک خواهد کرد.

گوترش: نیاز به اراده سیاسی برا ی مقابله با تغییرات اقلیمی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز در سخنانش در این اجلاس تاکید کرد که «در این نشست موضوع کاهش گازهای گلخانه‌ای برای مبارزه با پدیده گرمایش زمین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

وی ضرورت « پیاده کرده تعهدات درعرصه عملی درخصوص گازهای گلخانه‌ای» را مورد تاکید قرار داده و گفت:« بیش از 900 شهر جهان نسبت به کاستن از گازهای گلخانه‌ای متعهد شدند.»

دبیرکل سازمان ملل خواهان «بسیج أراده سیاسی لازم برای مقابله با تغییرات اقلیمی گردید.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه 22 آوریل 2021 ریاست نشست مجازی رهبران جهان را بر عهده دارد که بیانگر بازگشت این کشور به خط مقدم مبارزه با پدیده گازهای گلخانه‌ای است.

بایدن و رهبران 40 کشور از جمله پادشاهی عربی سعودی، روسای جمهوری چین، روسیه، فرانسه و نخست وزیر هند و همچنین پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان به این نشست دعوت شده‌اند که به مدت 2 روز ادامه خواهد داشت.

به گفته یک منبع آگاه، تمامی رهبران دعوت شده به این اجلاس، حضور خود را در این نشست مجازی مورد تاکید قرار داده‌اند.

این رویداد که به نظارت کاخ سفید برگزار می‌شود، راه را بر برگزاری نشست‌ سران در نوامبر آینده در شهر گلاسگو در اسکاتلند هموار خواهد ساخت که به هدف متوقف سازی افزایش دمای کره زمین تا سر حد 1.5 درجه سانتیگراد برگزار خواهد شد.

امانوئل مکرون و بوریس جانسون از جمله رهبرانی هستند که کشورهایشان در صدر کشورهای تولید کننده گازهای گلخانه‌ای قرار دارند.

وزارت خارجه چین اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور در جریان این اجلاس مجازی، سخنرانی مهمی را ایراد خواهد کرد و به این ترتیب به تردیدهای موجود در مورد مشارکت او پایان داد.

بایدن برنامه مبارزه با تغییرات اقلیمی را در راس اولویت‌های بین‌المللی و داخلی قرار داده است.

اجلاس این هفته در واقع فرصتی را برای بایدن در جهت متقاعد کردن همتایانش به بازگشت آمریکا به جایگاه رهبری دراین عرصه بعد خروج ترامپ از توافق پاریس فراهم می‌سازد.

بایدن با آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش در ژانویه گذشته، آمریکا را به توافق پاریس بازگرداند.

واشنگتن در صدد محدود کردن سهم آمریکا از گازهای گلخانه‌‌ای تا سال 2030 است که باعث گرمایش زمین می‌شوند.منابع آگاه بر این باورند که دولت بایدن قادر خواهد بود میزان گازهای گلخانه‌ای خود را در مقایسه با سال 2005 تا حدود 50% کاهش دهد.

به گفته منبع آگاه از این طرح، اقتصادهای بزرگ جهان پنجشنبه در خصوص تعهدات خاص مربوط به تغییرات اقلیمی و همچنین نحوه تامین مالی آن و نقش بازارهای سرمایه و راه‌های سازگاری با تغییرات اقلیمی، گفت‌و گو خواهند کرد.

در دومین روز اجلاس سران، برنامه «بازسازی کارآمدتر» مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بایدن پیشتر خاطر نشان کرده بود که مبارزه با تغییرات اقلیمی، فرصت کاری است که مشتمل بر پیش نویس قانونی خواهد بود که او در مورد ساختار اساسی تامین مالی موثر آن در دولت او به هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای مطرح کرده است.

در این اجلاس همچنین نوآوری‌ها درعرصه «انرژی پاک» و صنایع مرتبط با آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size