اوکراین: سپاه پاسداران از قبل برای سرنگونی هواپیما برنامه‌ریزی کرده بود

سرویس «چی.پی.اس» به طور کامل قطع شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش جدید اوکراین در زمینه تحقیقات در مورد شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی نشان می‌دهد که این حمله از مدت‌ها قبل توسط سپاه پاسداران برنامه ریزی شده بود.

به گزارش 21 آوریل روزنامه «کینگ ویکلی سنتینل» شواهد قانع کننده‌ای ظاهر شده که نشان می‌دهد سرنگونی پرواز 752 اوکراینی توسط سپاه پاسداران، به هیچ وجه خطای انسانی نبوده بلکه اقدام عمدی از پیش طراحی شده بوده است.

به نوشته این روزنامه، بسیاری از مقامات کانادایی و اعضای خانواده قربانیان، تحقیقات ایران در مورد سرنگونی پرواز هواپیمایی اوکراینی و نتیجه گیری مطرح شده در خصوص بروز خطای انسانی را کاملاً رد کردند.

این روزنامه آورده است که عللی که کاملا روشن می‌سازد که شلیک به سوی این هواپیمای مسافری از روی برنامه از پیش تعیین شده سپاه صورت گرفته، به این شرح است:

1-قطع کامل تمام سیگنال‌های «جی.پی.اس» منطقه با ارسال پارازیت که خلبان‌ها هم لحظاتی قبل از شلیک موشک اول از آن مطلع شده‌اند

2-از کار انداختن سیگنال «ایی.ال تی»( ارسال موقعیت اورژانسی هواپیما به ماهواره جهانی) لحظاتی پس از حضور سپاه در محل سقوط

3-عدم احتمال خطای موقعیت یابی پدافند تور مجهز به دو رادار جداگانه «آی .سی.ای.او» که تمامی اشیاء پرنده غیر نظامی را به کمک آنتن چرخنده بصورت دائمی رصد می‌کند

شایان ذکر است که سرویس اطلاعات امنیتی کانادا اخیرا خاطر نشان کرد که خانواده قربانیانی که در مقیم کانادا، در معرض برنامه شامل تعقیب ، تهدید و آزار و اذیت افراد ناشناس مظنون قرار گرفته‌اند که گمان می‌رود بر اساس دستورات عناصر امنیتی مخفی ایران عمل می‌کنند.

قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی
قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی پیشتر قویا ادعاهای مندرج در گزارش نهایی جمهوری اسلامی ایران را رد و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این گزارش چیزی بیش از «ادعاهای ساختگی» در ادامه‌ی «دروغ‌پراکنی» نیست.

در این بیانیه که پس از گزارش روز چهارشنبه 17 مارس 2021 جمهوری اسلامی ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی که در آن اصابت موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیما را انکار کرده بود، صادر شده است.

در گزارش جمهوری اسلامی ایران بر این نکته تاکید شده بود که هیچکدام از دو موشک شلیک شده به هواپیما اصابت نکرده‌اند، موشک اول در مجاورت هواپیما منفجر شده و اصابت موشک دوم هم از نظر فنی ناممکن است زیرا هواپیما پیش از آنکه موشک دوم به آن اصابت کند، به زمین برخورد کرده و منفجر شده بود.

آثار هواپیما پس از اصابت موشک سپاه

در ادامه این بیانیه آمده است: «با اطلاعاتی که در این گزارش ارائه شده است خانواده‌های جان‌باختگان به هیچ عنوان ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر خطای انسانی در شلیک به هواپیما مسافری را نمی‌پذیرند. شواهد موجود و تناقض‌هایی که در ادعاهای جمهوری اسلامی وجود دارند این موضوع را ثابت می‌کند که پرواز «پی.اس.752» عمدا سرنگون شده است.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی ضمن انتقاد صریح از محتوای این گزارش، تاکید کرد که این گزارش نیز مانند گزارش‌های پیشین حاوی «تناقضات و نارسایی‌های فاحشی‌ست» که حتی در توجیه «ادعاهای توخالی» جمهوری اسلامی هم ناتوان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید