گزارش جدید آژانس: ایران سانتریفیوژهای جدیدی در نطنز نصب کرده است

واشینگتن آمادگی خود را برای کاهش تحریم‌های نفتی و مالی اعلام کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود از برنامه اتمی ایران از نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت اتمی نطنز خبر داد.
در این گزارش آمده است: «آژانس تایید می‌کند که در روز 21آوریل 2021 در تاسیسات غنی‌سازی نطنز شش آبشار حاوی 1044سانتریفیوژ IR2m و دو آبشار حاوی 348 سانتریفیوژ IR4 نصب شده است».
آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است ایران به این آژانس اطلاع داده بود که در صدد است چهار آبشار سانتریفیوژ IR4 دیگر در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز نصب کند.
این در حالی است که آژانس در 31 مارس گزارش کرده بود شش آبشار حاوی 696 سانتریفیوژ IR2m و 174 سانتریفیوژ IR4 در تاسیسات نطنز در حال استفاده هستند.
گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی منتشر می‌شود که تاسیسات اتمی نطنز روز یکشنبە 22 فروردین مورد حمله خرابکارانه قرار گرفت که منجر به اختلال در مرکز مونتاج سانترفیوژهای پیشرفته شد.

در حالی که علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران گفته بود در جریان این انفجار «چندین هزار» دستگاه سانتریفیوژ آسیب دیده و از بین رفته، فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس فاش کرد که سیستم توزیع برق سانتریفیوژها در این حادثه کاملا آسیب دیده و این عملیات را «طراحی خیلی قشنگ دشمن» توصیف کرد.

ایران به طور مستقیم اسراییل را در دست داشتن در این حمله متهم کرد. تنها یک روز پس از حادثه، مقامات ایرانی بلافاصله در واکنش به این اقدام از آغاز غنی‌سازی 60درصدی اورانیوم در این تاسیسات خبر دادند.

گفتنی است دور اخیر مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+4 جهت بازگشت ایران و آمریکا به برجام سه‌شنبه 31 فروردین در وین به پایان رسید.
به‌رغم خوش‌بینی طرف‌های حاضر در این مذاکرات، تروئیکای اروپایی از وجود فاصله زیاد تا نجات برجام گفته است.
اما روزنامه وال استریت ژورنال از گام های رو به جلو در مذاکرات ایران و آمریکا نوشته و نقل کرده که واشینگتن برای نجات برجام آمادگی خود را برای کاهش برخی تحریم‌های نفتی و مالی اعلام کرده است.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز شامگاه چهارشنبه 21آوریل با بیان نگرانی عمیق از رفتار حکومت ایران تاکید کرد که تحریم‌ها ابزار کلیدی برای پاسخگو کردن آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید