پنتاگون رسما ترکیه را از برنامه جنگنده‌های F-35 اخراج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون، پنج‌شنبه 22 آوریل 2021 رسما اخراج ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های F-35 را به مقامات آنکارا ابلاغ کرد.

خبرگزاری رسمی ترکیه«آناتولی» از یک مقام مسئول در پنتاگون نقل کرد که گفته ایالات متحده به ترکیه اخطار داده که رسما آن را از برنامه ساخت جنگنده‌های F-35 اخراج کرده است.

به گفته این مقام آمریکایی، ایالات متحده به یادداشت تفاهمی که در سال 2006 از سوی 9 کشور شریک و از جمله ترکیه امضا شده بود، پایان داده و 8 شریک باقی مانده یادداشت تفاهم جدیدی را امضا کردند که در این راستا وضعیت جدید به آنکارا ابلاغ شد.

یادداشت تفاهم اخیر در پی اخراج ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های F-35 از سوی کشورهای ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، هلند، کانادا، استرالیا، دانمارک و نروژ امضا شد.

آنکارا درخواست بیش از 100 جنگنده شبح را داده بود و اقدام به ساخت بخش‌هایی برای ساخت آن جنگنده‌ها کرده بود، اما در سال 2019 و پس از آنکه سامانه‌ دفاع موشکی روسیه S-400 را خریداری کرد واشنگتن آن را تهدیدی علیه جنگنده‌های F-35 دانسته و از برنامه ساخت این نوع جنگنده‌ها کنار زد.

در دسامبر گذشته ایالات متحده به دلیل سامانه S-400 خریداری شده از روسیه تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کرد که صنایع دفاع و مقامات ارشد این بخش ترکیه را شامل می‌شد.

در واکنش به این اقدام کشورهای غربی، آنکارا شرکت وکالت آمریکایی Arnold & Porter را به کار گرفت تا فشارهایی را علیه آمریکا برای قبول بازگشت ترکیه به این برنامه، اعمال کند.

در سال‌های اخیر ترکیه و ایالات متحده آمریکا درباره مجموعه‌ای از مسائل و از جمله آن سامانه S-400 خریداری شده از روسیه و پیامدهای آن و همچنین رویکردهای سیاسی درباره سوریه، اختلاف دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید