شرط طالبان برای شرکت در نشست ترکیه؛ 7 هزار زندانی را آزاد کنید

طالبان خروج کامل نیروهای خارجی را از افغانستان شرط گذاشته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع نزدیک به طالبان اعلام کردند که این گروه برای حضور در نشست ترکیه خواستار رهایی زندانیان و بیرون شدن نام‌های رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده‌اند.

به گزارش شبکه «طلوع نیوز»، این منابع نزدیک به طالبان به تازگی گفته‌اند، پیش از برگزاری نشست ترکیه این دو پیش شرط باید عملی شوند و این گروه شامگاه گذشته لیست از نام‌های زندانیان و رهبران این گروه که در فهرست سیاه سازمان ملل هستند، به ایالات متحده فرستاده‌‎اند.

در همین حال، محمد عمر داوودزی، نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهوری افغانستان در امور پاکستان، در این مورد گفت: «خوب می‌باشد که رهایی این هفت‌هزار [زندانی طالبان] مشروط شود به قبول کردن آتش‌بس. اگر آتش‌بس را بپذیرند وقتی‌که این زندانیان رها می‌شود، جنگی نیست که اینان به جنگ بروند.»

پیش از این نیز طالبان برای آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان رهایی پنج هزار زندانی شان را شرط گذاشته شده بودند که این زندانیان طالبان با دو هزار زندانی دولت کابل مبادله شدند.

اما پس از مدتی گزارش‌های نشر شد که زندانیان طالبان پس از رهایی از زندان‌های دولت افغانستان دوباره به میدان جنگ بازگشتند.

قرار بود که نشست «استانبول ترکیه» به میزبانی سازمان ملل متحد، ترکیه و قطر به تاریخ 24 آوریل 2021، در رابطه با روند صلح افغانستان برگزار شود و طرح‌های پیشنهادی صلح مورد بررسی قرار گیرد، اما این نشست به بعد از ماه رمضان موکول شد.

خبرگزاری «رویترز» چهارشنبه 21 آوریل 2021، نوشت مولود چاووش‌ اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز گذشته اعلام کرد که این نشست تا بعد از ماه رمضان به تعویق افتاده و هنوز اشتراک کنندگان (شرکت کنندگان) آن معلوم نیست.

اوغلو در مورد شرکت هیأت طالبان در این نشست چیزی نگفت، اما سه منبع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که نشست استانبول ترکیه به دلیل عدم اشتراک هیئت طالبان به تعویق افتاده است.

گروه طالبان نیز اعلام کرده تا زمانی که نیروهای خارجی به گونه کامل از افغانستان خارج نشوند، هیأت این گروه در هیچ نشستی در رابطه با صلح این کشور شرکت نخواهد کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به تاریخ 14 آوریل 2021، اعلام کرد که روند خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان به تاریخ اول ماه مه امسال آغاز می‌شود به تاریخ 11 سپتامبر امسال پایان خواهد یافت.

اما گروه طالبان در مورد تغییر زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان واکنش نشان داده و گفته است تا زمانی که توافق‌نامه دوحه از سوی آمریکا عملی نشود، هیأت این گروه در هیچ نشستی صلح شرکت نمی‌کند.

آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

اما جو بایدن به تاریخ 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفته بود، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه امسال، بسیار دشوار است و این کار بنا بر دلایل فنی امکان‌پذیر نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید