رسانه‌های آمریکا: بایدن شنبه نسل‌کشی ارامنه را به رسمیت می‌شناسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

پس از مرور بیش از یک قرن از ارتکاب نسل‌کشی ارامنه به دست عثمانی ها که طی آن نزدیک به یک میلیون و 500 هزار نفر غیرنظامی ارمنی کشته شدند، بنا به اظهارات مقام‌های آگاه در دولت آمریکا جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا آماده می‌شود تا شنبه آینده «جنایت‌های فجیع» ارتکاب شده علیه غیرنظامیان ارمنی طی سال‌های جنگ جهانی اول را به عنوان «نسل‌کشی ارامنه» به رسمیت بشناسد.

رسانه‌های ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 21 آوریل 2021 به وقت محلی اعلام کردند که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا آماده می‌شود تا در یکصد و ششمین سالگرد آغاز نسل‌کشی ارامنه که برای سال‌ها به طور سازمان‌یافته‌ای توسط بنیانگذاران ترکیه جدید طی جنگ جهانی اول ادامه یافته، آن را به رسمیت بشناسد.

این اقدام آمریکا حاکی از پایبندی ایالات متحده به حقوق بشر و اولویت‌بخشی به آن بیش از خطر افزایش تنش در ائتلاف آمریکا با ترکیه است.

پیش از این رونالد ریگان، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده در سال 1981 طی بیانیه‌ای نوشتاری به طور سریعی به نسل‌کشی ارامنه اشاره کرده بود.

نسل کشی ارامنه
نسل کشی ارامنه

دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در سال 2019 با اتخاذ تدابیری برای به رسمیت شناختن رسمی نسل‌کشی ارامنه در سیاست خارجه ایالات متحده موافقت کرده بودند.

بیش از 29 کشور دیگر اغلب از قاره‌های اروپا و آمریکای شمالی و جنوبی و همچنین روسیه و سوریه دو رقیب سیاسی متخاصم با ترکیه اقدامات مشابهی را برای به رسمیت شناختن کشتار ارامنه اتخاذ کرده‌اند.

یک مقام آمریکایی آگاه از گفتگوهای دولت بایدن گفت که رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته تا نسل‌کشی ارامنه را به رسمیت بشناسد، و دیگر مقامات در دولت آمریکا و در سفارت‌خانه‌های خارجی نیز گفتند که این اقدام در سطح وسیعی قابل پیش‌بینی بود.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید اما چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی به استثنای این مقوله که دولت در این زمینه «حرف‌های زیادی» برای گفتن دارد، از اظهارنظر در این رابطه خودداری کرد.

از سویی آرا ایوازیان، وزیر خارجه ارمنستان چهارشنبه در گفتگویی اعلام کرد که «به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه از سوی ایالات متحده، چراغ راه اخلاقی بسیاری از کشورهای خواهد بود».

ایوازیان افزود که «این مربوط به ارمنستان و ترکیه نمی‌شود بلکه به تعهد ما در به رسمیت شناختن نسل‌کشی‌ها در گذشته، حال و آینده و محکومیت آن باز می‌گردد».

این در حالی است که مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پیش از این هشدار داده بود هرگونه اقدام احتمالی دولت آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار ارامنه در سال 1915 به عنوان «نسل کشی»، روابط دو کشور را خدشه دار خواهد ساخت.

چاووش اوغلو در خصوص موضع‌گیری احتمالی دولت بایدن، گفت: «بیانیه‌هایی که مبنای قانونی نداشته باشند، الزام‌آور نخواهند بود و سودی هم نخواهند داشت، اما به رابطه صدمه می‌زنند.»

نسل کشی ارامنه
نسل کشی ارامنه

وزیر خارجه ترکیه افزود: «اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند رابطه میان دو کشور را خراب‌تر کنند، تصمیم با خودشان است.»

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در سال 2019 با اکثریت آرا طی قطعنامه‌ای، وقوع نسل‌کشی ارامنه در اوایل قرن بیستم در دوران امپراطوری عثمانی را تایید کردند. ترکیه اذعان دارد که شمار زیادی از ارامنه در دوران جنگ جهانی اول در این کشور کشته شدند اما هرگونه «نسل کشی» سیستماتیک را رد کرده و مدعی است که شمار ارامنه کشته شده بسیار کمتر از میزانی است که منابع ارمنی ادعا کرده و این حادثه، یک اقدام برنامه‌ریزی شده نبود.

به گفته ارامنه و همچنین شماری از پژوهشگران و مورخان، در فاصله سال‌های 1915 تا 1918، حدود یک میلیون و 500 هزار نفر از ارامنه ساکن قلمرو ترکیه عثمانی قتل‌عام شدند.

ارامنه روز 24 آوریل را به عنوان سالگرد نمادین این «نسل کشی» در نظر گرفته و کمپین‌هایی را در نقاط مختلف جهان در محکوم کردن ترکیه برگزار می‌کنند.

جنگنده های اف 35
جنگنده های اف 35

پنتاگون رسما اخراج ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های F-35 را به آنکارا ابلاغ کرد

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون، پنج‌شنبه 22 آوریل 2021 رسما اخراج ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های F-35 را به مقامات آنکارا ابلاغ کرد.

خبرگزاری رسمی ترکیه «آناتولی» از یک مقام مسئول در پنتاگون نقل کرد که گفته ایالات متحده به ترکیه اخطار داده که رسما آن را از برنامه ساخت جنگنده‌های F-35 اخراج کرده است.

به گفته این مقام آمریکایی، ایالات متحده به یادداشت تفاهمی که در سال 2006 از سوی 9 کشور شریک و از جمله ترکیه امضا شده بود، پایان داده و 8 شریک باقی مانده یادداشت تفاهم جدیدی را امضا کردند که در این راستا وضعیت جدید به آنکارا ابلاغ شد.

یادداشت تفاهم اخیر در پی اخراج ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های F-35 از سوی کشورهای ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، هلند، کانادا، استرالیا، دانمارک و نروژ امضا شد.

آنکارا درخواست بیش از 100 جنگنده شبح را داده بود و اقدام به ساخت بخش‌هایی برای ساخت آن جنگنده‌ها کرده بود، اما در سال 2019 و پس از آنکه سامانه‌ دفاع موشکی روسیه S-400 را خریداری کرد واشنگتن آن را تهدیدی علیه جنگنده‌های F-35 دانسته و از برنامه ساخت این نوع جنگنده‌ها کنار زد.

سامانه اس 400
سامانه اس 400

در دسامبر گذشته ایالات متحده به دلیل سامانه S-400 خریداری شده از روسیه تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کرد که صنایع دفاع و مقامات ارشد این بخش ترکیه را شامل می‌شد.

در واکنش به این اقدام کشورهای غربی، آنکارا شرکت وکالت آمریکایی Arnold & Porter را به کار گرفت تا فشارهایی را علیه آمریکا برای قبول بازگشت ترکیه به این برنامه، اعمال کند.

در سال‌های اخیر ترکیه و ایالات متحده آمریکا درباره مجموعه‌ای از مسائل و از جمله آن سامانه S-400 خریداری شده از روسیه و پیامدهای آن و همچنین رویکردهای سیاسی درباره سوریه، اختلاف دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید