تام کاتن: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌ از ایران باورنکردنی است

وال استریت ژورنال: احتمال لغو تحریم بانک مرکزی، شرکت‌های نفتی وبخش‌های عمده اقتصادی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تام کاتن، سناتور جمهوری خواه آمریکا با انتقاد از رویکرد دولت جو بایدن برای برداشتن 800 مورد تحریم از روی نظام ایران، گزارش‌ها در این‌باره را «باورنکردنی» توصیف کرد.

کاتن در توئیت 21 آوریل خود در این رابطه نوشت: «ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است و دولت بایدن برداشتن تحریم‌ها را به آن پیشنهاد داده؟ باور نکردنی است.»

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از «منابع آگاه» از گام‌های رو به جلو در مذاکرات ایران وآمریکا نوشته که قرار است طی آن واشینگتن برای نجات برجام آمادگی خود را برای کاهش تحریم‌های نفتی و مالی اعلام کرده است.

دو منبع مطلع از سیر مذاکرات گفته‌اند که ایالات متحده برای لغو تحریم های بانک مرکزی ایران، شرکت های نفتی و بسیاری از بخش های عمده اقتصادی از جمله فولاد، آلومینیوم و غیره اعلام آمادگی کرده است.

به گفته یک مقام مسئول اروپایی به «وال استریت ژورنال»، واشنگتن برای برداشتن تحریم از بخش نساجی، خودرو، باربری و بیمه و تمامی صنایعی که ایران بر اساس برجام مجاز به بهره‌برداری از آنهاست، اعلام آمادگی کرده است.

همزمان اعضای اروپایی برجام اعلام کردند که «به دلیل وجود موانع بسیار، هنوز نجات توافق هسته‌ای فاصله زیادی داریم. به تلاش‌هایمان برای ترغیب ایران و آمریکا به بازگشت به برجام ادامه می‌دهیم.»

به گفته دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا «پیشرفت‌هایی در مذاکره با ایران صورت گرفته اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است.همه طرف‌ها را به استفاده از فرصت‌‌های دیپلماتیک تشویق می‌کنیم. هرگونه اقدامات تنش‌زا از سوی هر طرف که ممکن است، پیشرفت مذاکرات را به خطر بیندازد، محکوم می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید