بازگشت پمپئو با رونمایی از بزرگترین بسته تحریمی جمهوری‌خواهان کنگره علیه ایران

پمپئو انزوای ایران را از نتایج سیاست کارزار فشار حداکثری دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با هدف افزایش نقش کنگره در مذاکرات اتمی دولت جو بایدن با ایران، جمهوری‌خواهان با حضور مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و معمار سیاست «فشار حداکثری» از آن چه «بزرگترین بسته تحریمی علیه ایران» در تاریخ نامیده شد، رونمایی کردند.

در این طرح که با نام «قانون فشار حداکثری» و توسط کمیته مطالعاتی حزب جمهوری‌خواه تدوین شده، ضمن گسترش تحریم‌ها علیه برنامه موشکی و گروه‌های وابسته به ایران در منطقه، به شروط 12 گانه مایک پمپئو توجه ویژه‌ای شده است.

نشریه «واشینگتن فری بیکن» گزارش کرد در صورت تصویب طرح مذکور هرگونه توافق دولت بایدن با ایران پیرامون برجام منوط به نظر کنگره خواهد شد و اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو تحریم‌ها علیه تهران از طریق صدور فرمان اجرایی نیز با محدودیت مواجه‌ می‌شود.

جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا و از تدوین کنندگان این طرح که به همراه مایک پمپئو در کنفرانس مطبوعاتی برای رونمایی از این طرح حاضر شده بود، اظهار داشت: «اگر رئیس‌ جمهور بایدن بخواهد کنگره را دور بزند و بار دیگر به توافق شکست‌خورده با ایران ملحق شود، دشمنان ما باید بدانند که جمهوری خواهان در کنگره به تلاش خود برای حمایت از کارزار موفق فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهند داد و برای تصویب این قانون که همه تحریم‌ها علیه ایران را تا زمان توقف برنامه هسته‌ای و دست‌کشیدن این کشور از حمایت گروه‌های تروریستی در خاورمیانه برقرار خواهد کرد، همکاری می‌کنند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ و معمار سیاست «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران نیز با موفقیت‌آمیز بودن فشار حداکثری بر تهران تاکید کرد: «بازگشت به توافق شکست‌خورده با ایران هزینه سنگینی به ما تحمیل خواهد کرد.»

پمپئو افزود: «موضع سرسختانه دولت ترامپ در مورد ایران، رژیم را به زانو در آورد و بیش از هر زمان دیگری آن را منزوی کرد. ما منابع مورد نیاز ایران برای حمایت از ساخت سلاح هسته‌ای یا حمایت از تروریسم در سراسر جهان را مسدود کردیم.»

برجام میان رفت و برگشت دولت‌ها در آمریکا

توافق هسته‌ای یا برجام میان ایران و کشورهای 1+5 در سال 2015 و در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بدون ارائه به کنگره مورد موافقت دولت وقت آمریکا قرار گرفت.

با این وجود دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با نامیدن برجام به عنوان بدترین توافق خارجی در تاریخ دیپلماسی ایالات متحده در سال 2018 از آن خارج شد و متعاقب آن سخت‌ترین بسته تحریمی تحت عنوان «کارزار فشار حداکثری» را علیه ایران به اجرا درآورد.

پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید در نوامبر 2019، دولت جدید آمریکا از تمایل به بازگشت به توافق هسته‌ای در مقابل بازگشت ایران به تعهدات برجامی سخن گفت و متعاقب آن دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای غیر مستقیم میان ایران و آمریکا به میانجی‌گری اتحادیه اروپا شکل گرفت.

در دور اول مذاکرات هسته‌ای که جمعه 13 فروردین و با حضور رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در وین آغاز شد، توافق گردید سه کارگروه جهت بازگشت ایران و آمریکا به برجام و همچنین ترتیب زمانی اقدامات متقابل به فعالیت بپردازند.

در همین زمینه، دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در چارچوب کمیسیون مشترک برجام میان ایران و کشورهای 1+4 سه‌شنبه 31فروردین در وین پایان یافت و قرار است هفته آینده دور جدید مذاکرات برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید