خشکسالی و تنش آبی در 200 شهر ایران

استفاده بی‌رویه از منابع زیرزمینی آب موجب فرونشست زمین شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران با اشاره به کاهش 43درصدی میزان بارش نسبت به سال آبی گذشته از خشکسالی شدید و بی‌سابقه در ایران خبر داد.

وظیفه، با بیان این که از مهرماه سال گذشته تاکنون تنها 113میلیمتر در کشور باران باریده است، اظهار داشت: «43درصد کم بارشی درایران از مهرماه تاکنون به‌نوعی رکورد در حوزه خشکسالی محسوب می‌شود. مشابه این شرایط را در سال 1387 که خشک‌ترین سال آبی ایران بود، تجربه کرده بودیم. امسال هم به‌نوعی یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی در ایران است.»

رئیس مرکز خشکسالی ایران با اشاره به این که میانگین دمای کشور در بلند مدت 15.5 درجه است، افزود: «این در حالیست که میانگین دمای کشور طی فروردین 1400 بیش از 18 درجه سانتیگراد بوده است بنابراین دمای هوا در این ماه حدود سه درجه گرم‌تر شده است.»

او با تاکید بر کاهش باران و تاثیر آن بر کاهش ذخیره آبی کشور، ایران را وضعیت «تنش آبی» دانست و گفت: «در حال‌ حاضر نیز می‌توان گفت که بسیاری از نقاط ایران در جنوب و شرق کشور در شرایط تنش آبی هستند و کاهش بارش‌ها می‌تواند حتی روی تامین آب شرب نیز اثرات خود را نشان دهد.»

این مقام ایرانی نسبت به استفاده بی‌رویه از منابع زیرزمینی آب و فرونشست زمین هشدار داد و ابراز داشت: «ما باید در این شرایط به مسئله پایداری سرزمین توجه کنیم و بی‌مهابا از آب‌های زیرزمینی استفاده نکنیم چرا که مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است و می‌تواند سرزمین را از شرایط زیستی خارج کند.»

پیشتر «حمیدرضا» کشفی معاون راهبردی و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران از وجود تنش آبی در بیش از200 شهر ایران در سال 1400 خبر داده بود.

مدیریت اشتباه پروژها‌ی آب

وجود تنش آبی در ایران در حالی اعلام می‌شود که پروژه‌های انتقال آب و سیاست‌های سدسازی سال‌هاست که با توجیه رفع مشکل آب در ایران اجرا می‌شوند.

واقعیت‌های موجود در ایران و بحران کمبود آب نشان می‌دهد که این سیاست‌ها به‌ویژه انتقال آب بین حوضه‌ای نه تنها مشکلی از این بحران حل نکرده بلکه باعث شکل‌گیری مشکلات دیگری شده ‌است. درگیری میان اهالی مناطقی که آب از مناطق آنها انتقال داده می‌شود با مردم مناطق دریافت کننده آب، در چند سال اخیر به پدیده‌ای آشنا در ایران تبدیل شده‌ است.

شکل‌گیری کمپین‌های زیست‌محیطی برای مقابله با اثرات ویرانگر انتقال آب و ارتقای این کنش‌ها به جنبشی اجتماعی، بحران آب در ایران را به بحرانی سیاسی-اجتماعی نیز تبدیل کرده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید