گزارش بین‌المللی: فعالیت‌های انتقام‌جویانه ایران با پوشش دیپلماتیک صورت می‌گیرد

بررسی «فعالیت‌های انتقام‌جویانه فرامرزی» ايران، روسيه و چین در خاک اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«سازمان ملل و مردم بدون نماینده» (UNPO)، اخیرا در گزارشی به بررسی «گسترش فعالیت‌های انتقام‌جویانه فرامرزی» ايران، روسيه و چین در خاک اروپا پرداخته و به بهره‌جویی این کشورها از «نيروهای امنيتی در پوشش دی‍پلماتیک» هشدار داده است.

بر اساس يافته‌های این گزارش، در 4 دهه اخير، ايران، روسيه وچین به شکل سیستماتیک، فعالان حقوق اقلیت‌ها، مدافعان حقوق بشر، پناهندگان سیاسی و منتقدان حكومتی مقیم در اروپا را هدف قرار داده‌اند. اين فعاليت‌ها شامل ترورهای سياسی، سو استفاده از اعلان قرمز اینترپل، تهديد اعضای خانواده فعالان در کشور متبوع خود، جاسوسی و تهديد در فضاي مجازي است.

«سازمان ملل و مردم بدون نماینده»، یک جنبش و سازمان بین‌الملی است که می‌گوید با هدف توانمندسازی مردم بدون نماینده و حاشیه رانده‌شده در سراسر جهان و حمایت از حق تعیین سرنوشت آنها تاسیس شده است.

بنا به این گزارش، ایران، روسیه و چین، از شیوه «ارسال نيروهاي امنيتی در پوشش دی‍پلماتیک» بهره‌ می‌برند. حکومت ايران، فعالان حقوق اقليت‌ها بويژه فعالان كرد و عرب، چین فعالان اویگور و تبتی و روسیه فعالان چچنی را هدف حملات خود قرار می‌دهند.

هدف اين سازمان از ارائه اين گزارش تلاش برای ایجاد هماهنگی و واکنش بهتر اتحادیه اروپا و کشورهای عضو، برای پیشگیری از حملات فزاینده خشونت‌آمیز و جدی است که حاکمیت قانون در کشورهای اروپایی از جمله فرانسه ، انگلستان، هلند، دانمارک، آلمان، اتریش، سوئد، بلژیک و سوئیس را به چالش می‌کشد.

این گزارش نشان می‌دهد که محدودیت‌های قابل توجهی در عملکرد مکانیسم‌های داخلی و منطقه‌ای اروپا برای پیشگیری یا تحقیق در مورد فعالیت‌های انتقام جویانه دولت‌های خارجی علیه فعالان تبعیدی و سایر گروه‌ها وجود دارد.

به نظر می‌رسد هماهنگی بین پلیس، دادستانی و دادگستری در بسیاری از موارد وجود ندارد و دولت‌های اروپایی ترجیح داده‌اند به جای بازجویی و تعقیب صحیح اتباع خارجی، در بازگشت متهمین به کشور خود کمک کنند. عدم توجه به این موضوع باعث شده که تعداد واقعی حوادث جدی که به طور منظم برای فعالان سیاسی و دیگر فعالان تبعیدی اتفاق می‌افتند پنهان بماند، زیرا افراد تمایلی ندارند یا نمی‌توانند حوادث مربوطه را به کشور محل اقامت خود گزارش دهند.

در همین راستا، موارد زیادی از تهدید، اذیت و آزارها مستقیماً به سازمان UNPO گزارش شده‌اند که به دلیل ترس از عواقب احتمالی قادر به اعلان آن به مراجع قانونی در کشورهای اروپایی نیستند.

بنا به این گزارش، كارزار سركوب فرامرزی نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران دوباره فعال شده و شدت بیشتری یافته است. در سال‌های اخیر موارد زیادی از عملیات و تلاش‌های حکومت ایران برای حذف فیزیکی مخالفانش در اروپا و آمریکا خثی شده است.

بازداشت اسدالله اسدی در آلمان
بازداشت اسدالله اسدی در آلمان

در مورد اخیر دادگاهی در بلژیک، اسدالله اسدی، دیپلمات سفارت ایران در اتریش را به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق به «اقدامات تروریستی» و 20 سال زندان محکوم کرد.

در بسیاری موارد هم «عدم وجود اقدامات تنبیهی و بازدارنده» در رابطه با حکومت‌ها خصوصا ایران، به ربایش، ترور و آزار افراد منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید