پارلمان سوئد: از حقوق زنان افغان حمایت می‌کنیم

اولین نشست میان پارلمانی زنان افغانستان و اعضای کمیسیون روابط خارجی پارلمان سوید برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان سویدن(سوئد) اعلام کرد که از حقوق زنان افغان و حفظ دست‌آوردهای دو دهه اخیر افغانستان حمایت می‌کند.

وزارت امور خارجه افغانستان، چهارشنبه 21 آوریل 2021، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، اولین نشست میان پارلمانی زنان افغانستان و اعضای کمیسیون روابط خارجی پارلمان سویدن به گونه مجازی برگزار شد. در این نشست وزیر امور زنان افغانستان و سفیر این کشور در سویدن نیز حضور مجازی داشتند.

اعضای پارلمان افغانستان در این نشست به خروج نیروهای خارجی از این کشور و حفظ دست‌آوردهای 20 سال اخیر اشاره کرده و تاکید نمودند، عدم برگشت به نظام «امارت طالبان» از خواسته‌های مهم و اساسی زنان و نسل جوان این کشور است.

در همین حال، کینیت فروسلند، رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان سویدن، اطمینان داد که کشورش از ارزش‌های دموکراتیک، حقوق بشری، حقوق زنان و حضور مؤثر و معنادار زنان در گفت‌وگوهای صلح و آینده افغانستان حمایت می‌کند.

سازمان ملل باید از حقوق زنان افغان حمایت کند

کمیسیون حقوق بشر، جامعه مدنی و امور زنان مجلس نمایندگان افغانستان و گروه پارلمانی زنان برای مشارکت سیاسی(کاکس) در این مجلس، روز دوشنبه 19 آوریل 2021، در اعلامیه‌ای مشترک از سازمان ملل متحد خواست که از حقوق زنان افغان حمایت کند.

در اعلامیه آمده بود، زنان افغان می‌خواهند در روند صلح به تمام نگرانی‌های خود پاسخ مثبت داده شود و جهان در کنار آنها بایستند.

در این اعلامیه از سازمان ملل متحد خواسته شده که افغانستان را در امر مبارزه با «تروریسم» جهانی همکاری کند و در جریان روند صلح از ارزش‌های مشترک دموکراتیک حقوق زنان و حقوق بشر حمایت نماید.

این در حالیست که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه 14 آوریل 2021، در سخنرانی‌ خود در مورد خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان تاکید کرد که حالا وقت آن است که طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد نیروهای آمریکایی به خانه‌ بازگردند.

ناتو نیز اعلام کرد که نیروهایش را هم‌زمان با تصمیم آمریکا از افغانستان خارج می‌کند. براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

حکومت افغانستان گفته است، به تصمیم واشینگتن مبنی بر خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور احترام می‌گذارد و برای انجام این روند، همکاری‌های لازم خواهد کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید