هشدار ترکیه به آمریکا درباره به رسمیت‌ شناختن نسل کشی ارامنه

اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا سال 2019 وقوع نسل‌کشی ارامنه توسط عثمانی‌ را تایید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هشدار داد هرگونه اقدام احتمالی دولت آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار ارامنه در سال 1915 به عنوان «نسل کشی»، روابط دو کشور را خدشه دار خواهد ساخت.

به گزارش «رویترز»، چاووش اوغلو چهارشنبه 21 آوریل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «خبر تُرک» در خصوص موضع‌گیری احتمالی دولت بایدن گفت: «بیانیه‌هایی که مبنای قانونی نداشته باشند، الزام‌آور نخواهند بود و سودی هم نخواهند داشت، اما به رابطه صدمه می‌زنند.»

وزیر خارجه ترکیه افزود: «اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند رابطه میان دو کشور را خراب‌تر کنند، تصمیم با خودشان است.»

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در سال 2019 با اکثریت آرا طی قطعنامه‌ای، وقوع نسل‌کشی ارامنه در اوایل قرن بیستم در دوران امپراطوری عثمانی را تایید کردند. ترکیه اذعان دارد که شمار زیادی از ارامنه در دوران جنگ جهانی اول در این کشور کشته شدند اما هرگونه «نسل کشی» سیستماتیک را رد کرده و مدعی است که شمار ارامنه کشته شده بسیار کمتر از میزانی است که منابع ارمنی ادعا کرده و این حادثه، یک اقدام برنامه‌ریزی شده نبود.

به گفته ارامنه و همچنین شماری از پژوهشگران و مورخان، در فاصله سال‌های 1915 تا 1918، حدود یک میلیون و 500 هزار نفر از ارامنه ساکن قلمرو ترکیه عثمانی قتل‌عام شدند.

ارامنه روز 24 آوریل را به عنوان سالگرد نمادین این «نسل کشی» در نظر گرفته و کمپین‌هایی را در نقاط مختلف جهان در محکوم کردن ترکیه برگزار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size