نشست ترکیه درباره صلح افغانستان به تعویق افتاد

دلیل تاخیر در شروع گفت‌وگوها عدم مشارکت طالبان عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشست «استانبول ترکیه» در رابطه به صلح افغانستان که قرار بود سه روز دیگر برگزار شود، به بعد از ماه رمضان موکول شد.

خبرگزاری «رویترز» چهارشنبه 21 آوریل 2021، نوشت مولود چاووش‌ اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز گذشته اعلام کرد که این نشست تا بعد از ماه رمضان به تعویق افتاده و هنوز اشتراک کنندگان(شرکت کنندگان) آن معلوم نیست.

اوغلو در مورد شرکت هیأت طالبان در این نشست چیزی نگفت، اما سه منبع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که نشست استانبول ترکیه به دلیل عدم اشتراک هیئت طالبان به تعویق افتاده است.

قرار بود که این نشست به میزبانی سازمان ملل متحد، ترکیه و قطر به تاریخ 24 آوریل 2021، در رابطه با روند صلح افغانستان در شهر استانبول ترکیه برگزار شود و طرح‌های پیشنهادی صلح مورد بررسی قرار گیرد.

گروه طالبان نیز اعلام کرده تا زمانی که نیروهای خارجی به گونه کامل از افغانستان خارج نشوند، هیأت این گروه در هیچ نشستی در رابطه با صلح این کشور شرکت نخواهد کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به تاریخ 14 آوریل 2021، اعلام کرد که روند خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان به تاریخ اول ماه مه امسال آغاز می‌شود به تاریخ 11 سپتامبر امسال پایان خواهد یافت.

اما گروه طالبان در مورد تغییر زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان واکنش نشان داده و گفته است تا زمانی که توافق‌نامه دوحه از سوی آمریکا عملی نشود، هیأت این گروه در هیچ نشستی صلح شرکت نمی‌کند.

آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

اما جو بایدن به تاریخ 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفته بود، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه امسال، بسیار دشوار است و این کار بنا بر دلایل فنی امکان‌پذیر نیست.

جیک سالیوان
جیک سالیوان

هیچ‌کس آینده افغانستان را نمی‌تواند تضمین کند

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا یک‌شنبه 18 آوریل 2021، در مصاحبه‌ای گفت، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هیچ کس با قاطعیت آینده این کشور را تضمین نمی‌کند.

جیک سالیوان در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «من نمی‌توانم در مورد آنچه در داخل کشور (افغانستان) اتفاق خواهد افتاد تضمین کنم. هیچ‌کس نمی‌تواند.»

او تاکید کرد، تمام کاری که آمریکا در زمینه‌ فراهم‌آوری منابع برای حکومت و مردم افغانستان، آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان انجام دهد، انجام داد و حالا وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه بازگردند و مردم افغانستان از کشورشان دفاع کنند.

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، یک‌شنبه 18 آوریل 2021، اعلام کرد برای حفاظت از خاک کشورش آمادگی کامل دارد و وقت آن رسیده که حاکمیت ملی این کشور به گونه کامل تطبیق شود و افغانستان بی‌طرفی خود را ثابت سازد.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی گفت، از دو سال به این طرف به خاطر خروج نیروهای خارجی از این کشور آمادگی کامل دارد و برنامه‌های همه جانبه را در این زمینه ترتیب داده است.

غنی اضافه کرد، یک صف جمهوریت است و صف دیگر دشمن، آنانی که در صف جمهوریت ایستاده نمی‌شوند، دیگر برای شان در دولت جای نیست. طالبان بخاطر دوام جنگ، هیچگاه مشروعیت دینی ندارند، اجماع علمای جهان اسلام، جنگ افغانستان را نامشروع خوانده است.

او تاکید کرد: «امروز، روز تصمیم برای پاکستان است، اگر کشور ما ناامن باشد، آن کشور نیز نا آرام می‌باشد. اگر شما آسایش ما را می‌خواهید، آنان نیز آسایش خواهند داشت. انتخاب دوستی و دشمنی در دست شما است، در صورتی که پاکستان دوستی را انتخاب کند، افغانستان آماده است که با افزایش همکاری کشورهای منطقه و جهان، با پاکستان همکاری نماید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید