عفو بین‌الملل؛‌ ایران مسئول نیمی از کل اعدام‌های جهان

483 مورد اعدام در 18 کشور جهان طی سال 2020 میلادی ثبت شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشری «عفو بین‌الملل» در گزارش سالانه خود از اجرای اعدام‌ در جهان طی سال 2020 میلادی نشان می‌دهد که ایران با اجرای 246 مورد اعدام، مسئول نیمی از کل اعدام‌های ثبت‌شده در جهان است.

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه خود از اعدام در جهان که روز چهارشنبه 21 آوریل منتشر شده، با ثبت 483 مورد اعدام در 18 کشور جهان طی سال 2020 میلادی، اعلام کرد ایران در میان چهار کشوری بوده که 88 درصد اعدام‌ها درآن‌ها صورت گرفته است.

از این تعداد 194 اعدام در ایران در رابطه با اجرای حکم «قصاص» و 23 مورد در ارتباط با جرایم مواد مخدری، و سایر افراد نیز به اتهام‌هایی مانند «تجاوز»، «بغی»، «محاربه» و «افساد فی‌الارض» اعدام شده‌اند.

در این گزارش به اعدام 17 مورد زن، یک مورد به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی و اعدام سه «کودک- مجرم» اشاره شده است.

عفو بین‌الملل همچنین به اعدام افرادی مانند روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، نوید افکاری، کشتی‌گیر و یکی از معترضان مردادماه 97 و مصطفی صالحی، شهروند معترض در اصفهان اشاره می‌کند.

به گزارش این سازمان حقوق بشری، احکام اعدام در ایران در پی روند «دادرسی ناعادلانه» و «اعتراف‌های اجباری» تحت فشار و شکنجه صادر و اجرا می‌شوند.

چین،‌ مصر،‌ عراق از دیگر کشور‌هایی هستند که بیشترین احکام اعدام‌های جهان در سال گذشته را اجرا کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در این گزارش تاکید کرده که آمار اعدام سال 2020 پائین‌ترین عدد اعدامی در دهه گذشته بوده، هرچند همه‌گیری کووید19- هم این کشورها را از اجرای اعدام باز نداشته است.

به گزارش این سازمان طی سال گذشته، در مجموع 483 مورد اعدام در 18 کشور را ثبت شده است. در سال 2019 میلادی، این رقم 657 مورد بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید