روحانی: برجام پلاس نمی‌خواهیم

رئیس جمهوری ایران گام اول برای بازگشت به برجام را بر عهده آمریکا دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با تکرار ادعای ایران مبنی بر برداشتن گام اول از سوی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، از عدم قبول «برجام پلاس» سخن گفت.

حسن روحانی، چهارشنبه 1 اردیبهشت، در جلسه هیات دولت با اشاره به این که ایران اجرای کامل برجام را می‌خواهد نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر، اظهار داشت: «این کار [اجرای کامل برجام] سه مرحله دارد، مرحله اول رفع کامل تحریم‌ها است که بر عهده آمریکا است که این تحریم‌ها را وضع کرده و البته دیگران نیز باید کمک کنند و هر گونه تحریمی که به بهانه‌های مختلف و با برچسب‌های جدید اعمال شده باید لغو شود. گام دوم راستی‌آزمایی است که بعد از لغو تحریم‌ها انجام خواهد شد و گام سوم هم بازگشت به تعهدات بر مبنای توافق برجام است که ما انجام خواهیم داد.»

در همین زمینه، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه 31 فروردین مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین با هدف نجات توافق هسته‌ای سال 2015 را مثبت خواند اما گفت همچنان راه طولانی در پیش است. او تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا گام‌های یک‌جانبه‌ای را به منظور بازگشت ایران به توافق هسته‌ای اتخاذ نخواهد کرد.

حسن روحانی بعدازظهر سه‌شنبه 31فروردین پس از تعلیق یک هفته‌ای مذاکرات هسته‌ای جاری در وین از پیشرفت 60، 70 درصدی مذاکرات سخن گفته بود.

انریکه مورا، هماهنگ کننده اروپایی گفتگوهای وین نیز با بیان اینکه کمیته مشترک درباره پیشرفت حاصله طی دو هفته گذشته بحث و تبادل نظر خواهد کرد، گفت: «هنوز به انجام کارهای سخت‌تری نیاز است.»

از سویی دیگر عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین تهدید کرد در صورتی که درخواست‌ها و سقف مطالبات طرف‌های آمریکایی و اروپایی از حد مجاز خود عبور کند یا جلسات مذاکره به اتلاف وقت و معامله غیر منطقی تبدیل شود، طرف ایرانی مذاکرات را متوقف خواهد کرد.

قرار است نشست‌ها در وین برای ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران هفته آینده و پس از رجوع هیئت‌های مذاکره کننده برای مشورت با دولت‌های متبوع‌شان، مجددا از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید