رئیس جمهوری چین: می‌خواهیم روابط با ریاض را به سطح جدیدی برسانیم

واردات نفتی چین از سعودی 8.8 درصد افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین سه شنبه 20 آوریل 2021 در تماس با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی از تمایل پكن برای ارتقاء مشاركت استراتژیك خود با ریاض «به سطحی جدید» خبر داد.

به گزارش «شینهوا»، دو طرف در این تماس تلفنی درباره تقویت همکاری در زمینه‌های انرژی، تجارت و فناوری بحث و تبادل نظر کردند.

بر اساس اطلاعاتی که گمرک چین که اوایل روز سه شنبه 20 آوریل منتشر کرد، واردات نفت خام چین از سعودی، بزرگترین تامین کننده نفت برای این کشور، در مارس، 8.8 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است.

«شینهوا» گزارش کرد که ولیعهد سعودی، پکن را به عنوان کشور برادر و قابل اعتماد توصیف کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان گفت كه ریاض آماده است رابطه استراتژیک بین چشم‌انداز 2030 سعودی و طرح كمربند و جاده [ابریشم] را تقویت کند. هدف از چشم‌انداز سعودی تنوع‌بخشی به اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت و هدف از چشم‌انداز چین توسعه تجارت و زیرساخت‌ها است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین هم ماه گذشته در گفتگو با «العربیه» گفته بود که که کشورش سطح روابط خود با 13 کشور منطقه را به سطح یک همکاری استراتژیک ارتقاء داده است و به این ترتیب به بزرگترین شریک تجاری و سرمایه گذاری اصلی کشورهای خاورمیانه تبدیل شده است.

او در مورد شرایط پر تنش خاورمیانه گفت كه راه اصلی برای خارج ساختن خاورمیانه از هرج و مرج به امنیت، پاك‌سازی منطقه از اختلافات ژئوپلتیك میان قدرت‌های بزرگ و پایبندی به یافتن مسیرهای توسعه متناسب با ویژگی‌های خاورمیانه با اتکا بر خواست و اراده مستقل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید