آمریکا: گفت‌وگوهای وین مثبت بود اما همچنان راه طولانی در پیش است

نشست‌ها هفته آینده مجددا از سر گرفته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین با هدف نجات توافق هسته‌ای سال 2015 را مثبت خواند اما گفت همچنان راه طولانی در پیش است.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه 20 آوریل 2021، در کنفرانس خبری خود گفت که راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، به روش ملموسی درباره گام‌هایی که می‌باید ایران و ایالات متحده آمریکا برای بازگشت به توافق‌ هسته‌ای 2015 اتخاذ کنند، دست یافته است.

نید پرایس افزود: «به احتمال زیاد از آنچه در این مرحله پیموده‌ایم راه درازتری در پیش داریم».

«عدم اتخاذ گام‌های یکجانبه از سوی آمریکا»

علاوه بر آن سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تشدید بر ضرورت پایبندی ایران به شرط ها، تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا گام‌های یک‌جانبه‌ای را به منظور بازگشت ایران به توافق هسته‌ای اتخاذ نخواهد کرد.

قرار است نشست‌ها در وین برای ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران هفته آینده و پس از رجوع هیئت‌های مذاکره کننده برای مشورت با دولت‌های متبوع‌شان، مجددا از سر گرفته شود.

هتل محل برگزاری نشست وین
هتل محل برگزاری نشست وین

درخواست‌های غیر منطقی

این در حالی است که رسانه‌های ایران خبر دادند که عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین، در این نشست تهدید کرده، در صورتی که درخواست‌ها و سقف مطالبات طرف‌های آمریکایی و اروپایی از حد مجاز خود عبور کند یا جلسات مذاکره به اتلاف وقت و معامله غیر منطقی تبدیل شود، طرف ایرانی مذاکرات را متوقف خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی روند کنونی گفتگوها را به رغم دشواری‌ها و چالش‌های موجود، رو به جلو ارزیابی کرد.‌

قدرت‌های جهانی و ایران از اوایل ماه آوریل جاری گردهم آمدند تا درباره گام‌هایی که می‌باید برای بازگرداندن ایران و آمریکا به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای اتخاذ شود، مذاکره کنند.

در این نشست‌ها درباره تحریم‌های آمریکا علیه تهران و نقض‌ تعهدات برجامی ایران جهت دستیابی به توافقی به ویژه درباره حد مجاز غنی‌سازی اورانیوم، مذاکره می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید