ابراز رضایت روحانی از مذاکرات وین به رغم تعلیق گفتگوها

عراقچی تهدید به توقف گفتگوها کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دور جدید مذاکرات بعد از ظهر سه‌شنبه با اعلام تعلیق گفتگوها به مدت یک هفته در حالی صورت گرفت که دیپلمات‌ها برای مشورت به پایتخت‌های خود بازمی‌گردند. اما حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ایران، می‌گوید «مذاکرات حدود 60، 70 درصد پیشرفت داشته است و اگر آمریکایی ها در چارچوب صداقت حرکت کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهیم رسید».

به گزارش سایت «جماران»، روحانی بعد از ظهر سه‌شنبه در دیدار جمعی از فعالان سیاسی گفت: «در مذاکرات عجله نداریم اما از فرصت حداکثر استفاده را خواهیم کرد».

این در حالی است که به گزارش خبرنگار «العربیه» انریکه مورا، هماهنگ کننده گفتگوهای وین دقایقی پس از پایان جلسه، با بیان اینکه کمیته مشترک در باره پیشرفت حاصله طی دو هفته گذشته بحث و تبادل نظر خواهد کرد، گفت: «هنوز به انجام کارهای سخت‌تری نیاز است.»

مورا افزود: «سومین گروه کارشناسی برای رسیدگی به مسائلی که به صورت متوالی باید حل شود، تشکیل شد. من هنوز هم معتقدم که دیپلماسی تنها راه پیش روی برنامه هسته‌ای برجام برای رسیدگی به چالش‌های جاری است.»

طرف‌های شرکت کننده برای تشکیل کمیته اجرایی برای بررسی راه‌های لغو برخی ممنوعیت‌ها و برگزاری جلسه دیگری در هفته آینده، توافق کردند.

تهدید به توقف مذاکرات

این در حالی است که رسانه‌های ایران خبر دادند که عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین، در این نشست تهدید کرد، در صورت درخواست‌ها و سقف مطالبات طرف‌های آمریکایی و اروپایی از حد مجاز خود عبور کند یا جلسات مذاکره به اتلاف وقت و معامله غیر منطقی تبدیل شود، طرف ایرانی مذاکرات را متوقف خواهد کرد.
به گزارش خبرگرازی دانشجویان ایران «ایسنا»، عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی روند کنونی گفتگوها را به رغم دشواری ها و چالش‌های موجود، رو به جلو ارزیابی کرد.‌

عباس عراقچی در مذاکرات وین
عباس عراقچی در مذاکرات وین

بنا به این گزارش، عراقچی در عین حال تهدید کرد که «هیات ایرانی هر زمان که روند گفت و گوها به سمت زیاده خواهی، وقت کشی و چانه زنی های غیرمنطقی برود، گفت و گوها را متوقف خواهد کرد».

نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای برجام در وین امروز سه شنبه تأکید کرد که طرفین توافق کرده‌اند که مذاکرات را به طور موقت متوقف کنند تا پس از مشورت با دولت‌های خود هفته آینده آن را ادامه دهند.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در توییتر خود نوشت: «امروز، کمیته مشترک برنامه جامع اقدام مشترک، از پیشرفت حاصل شده در مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای ابراز خرسندی کرد».

وی افزود: «تصمیم گرفته شده است كه به نمایندگان اجازه داده شود تا وظایف خود را انجام دهند و با پایتختهای خود مشورت كنند. كمیته مجدداً در ابتدای هفته تشکیل جلسه خواهد داد».

از سوی دیگر، نماینده چین به خبرنگاران گفت كه دو طرف، روند تهیه پیش‌نویس را آغاز كرده‌اند و دیدگاه آنها درباره شكل‌گیری سند نهایی روشن‌تر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید