گزارش «العربیه» از فضای مذاکرات وین؛ سیگنال‌های مثبت و موانع زیاد

فرستاده روسیه به مذاکرات وین در مورد این مذاکرات چه می‌گوید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

فضای مذاکرات وین بین ایران و کشورهای عضو کمیسیون مشترک برجام در مثبت توصیف شده که هنوز پس از چند ماه تبعات بازداشت اسدالله اسدی دیپلمات سفارت ایران در اتریش، و زندانی کردن او همدستانش در بلژیک به اتهامات تروریستی ادامه دارد.
به گزارش راغده بهنام، خبرنگار «العربیه» در وین، ظاهر گفتگوها این را نشان می‌دهد که طرف ایرانی با استفاده از فضای مماشات جدید، توانسته این چالش دیپلماتیک را موقتا پشت سر بگذارد.

برغم مرور دو هفته از اجرای مذاکرات غیر مستقیم میان هیئت‌های ایرانی و آمریکایی برای بازگشت به برجام؛ هنوز نیروهای امنیتی اتریش، اقدامات قابل توجهی را برای حفاظت از اعضای هیئت ایرانی فراهم کرده است.

گفتنی است که طبق اسناد دادگاه آنتورپ بلژیک، اسدالله اسدی بمبی را که قرار بود در کنفرانس سالیانه سازمان «مجاهدین خلق» در نزدیکی پاریس منفجر کند با کیف دیپلماتیک خود از تهران به وین حمل کرده بود.

دستگیری اسدالله اسدی - ژو ئن 2018
دستگیری اسدالله اسدی - ژو ئن 2018

احتراز از دیدارهای تصادفی

هیئت ایرانی، یکی از هتل‌های مجلل در مرکز وین را به عنوان «پایگاه» کاری خود انتخاب کرده که کاملاً نزدیک به هتل اصلی محل اجرای مذاکرات غیرمستقیم با آمریکایی‌ها باشد.

موقعیت جغرافیای هتل‌ها طوری انتخاب شده تا دیدار ناگهانی مستقیمی بین ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها رخ ندهد زیرا محل اقامت آنها دقیقا روبروی هتل اصلی محل اجرای مذاکرات، مستقر شده است.
یک تیم حفاظتی مرکب از نیروی امنیتی و پلیس اتریش با خودروهای سیاه رنگ، مسئولیت نقل و انتقال هیئت ایرانی از هتل به محل مذاکرات را بر عهده دارد.
یک عنصر پلیس اتریش همواره در برابر محل سکونت هیئت ایرانی حضور دارد و خودروهای حفاظتی هئیت ایرانی را در رفت و آمدشان همراهی می کنند.

گراند هتل در وین - محل برگزاری مذاکرات
گراند هتل در وین - محل برگزاری مذاکرات

اتاق‌های متعدد مذاکرات

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و ریاست هیئت ایرانی، بیشتر ملاقات‌هایش را در همین مکان انجام می‌دهد. هیئت ایرانی تمامی سالن‌های کنفرانس هتل در طبقه همکف را رزو کرده که بیانگر برپایی وجود چندین نشست همزمان می‌باشد.
اتاق مستقلی نیز از آغاز ماه رمضان برای افطار رزو شده که در ورودی آن تابلوی کوچکی با نوشته «سفارت ایران» نصب شده است.
هیئت ایرانی در اینجا فقط با مطبوعات رسمی ایران مصاحبه می کند. خبرنگاران «پرس تی وی» در راهرو نشسته و منتظر اظهارات عراقچی یا کاظم غریب آبادی سفیر ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین هستند.
مصاحبه غالباً به زبان فارسی است اما در مواردی نیز عراقچی برای اطمینان انتشار و گردش این اظهارات و ارسال پیام هایی که باید منتقل شود، به زبان انگلیسی صحبت می‌کند.
از عراقچی در موارد اندکی، چند کلمه‌ای درباره پیشرفت گفتگوها می توان شنید، اما غریب آبادی که همچون سایه عراقچی به نظر می‌رسد، در حضور روزنامه نگاران، زبان باز کرده و کلام عراقچی را قطع می‌کند.

يكى از جلسات مذاكره 17 أبريل 2021
يكى از جلسات مذاكره 17 أبريل 2021

تجمعات مخالفان جمهوری اسلامی

شایان توجه است که در نزدیکی مکان اقامت هیئت ایرانی، در فاصله دورتری تجمعات مختلفی از تظاهر‌کنندگان مخالف رژیم ایران دیده می‌شود که ظاهرا نمی‌دانند مکان اصلی محل اقامت این هیئت کجاست و به همین دلیل صرفا در برابر هتل محل برگزاری مذاکرات رسمی دست به تظاهرات می‌زنند.
تظاهرکنندگان ایرانی هنگام ورو یا خروج هیئت رسمی حکومت ایران از این هتل، شعارهایی را علیه رژیم حاکم بر کشورشان سر می‌دهند.
در یکی از همین نشست‌ها بود که یک بانویی ایرانی معترض در خطاب به هیئت مذاکره‌کننده، حکومت را «خائن» خواند که با واکنش تند غریب‌‌آبادی روبرو شد. در حالی که غریب آبادی با چهره‌ای عبوس به خانم معترض گفت «برو گمشو»، عراقچی به لبخند زدن از زیر ماسک خود اکتفا کرد.
در حالی که شهر وين كاملاً قرنطینه شده و مقررات منع آمد و رفت شبانه به دليل شیوع دوباره ويروس كرونا به اجرا درآمده، دولت اتريش برای حفظ سلامت مذاکره کنندگان تست روزانه کرونای داوطلبانه در داخل هتل اصلی مذاکرات انجام انجام می‌دهد و از ورود خبرنگاران به هتل جلوگیری می‌کند.

ادامه جلسات وین با تجمعات اعتراضی ایرانیان همراه شد
ادامه جلسات وین با تجمعات اعتراضی ایرانیان همراه شد

منبع مفید خبرنگاران

علاوه بر هیئت ایرانی که به طور دوره‌ای سیر پیشرفت مذاکرات را اعلام می‌کند، میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، تنها منبع مفید روزنامه نگاران حاضر در وین است.
او در صفحه توئیتر خود بسیار فعال است وفضای سیر پیشرفت مذاکرات را به شکل روزانه گزارش می‌کند. این درحالی است که هیئت اروپایی هماهنگ کننده جلسات، چند ساعت پیش از برپایی نشست رسمی، جزیییاتی از آن را فاش می‌کند.

 ميخائيل أوليانوف (اسوشيتدپرس)
ميخائيل أوليانوف (اسوشيتدپرس)

مجسمه «ابوالهول»

آلن ماتون، سخنگوی مطبوعاتی هیئت نمایندگی اروپا در وین ملقب به مجسمه «ابوالهول» شده است. این لقب را خبرنگار روزنامه اتریشی «دی پریسه» به ماتون کم‌حرف داد چون کار او را صرفا «اشکال‌تراشی برای خبرنگاران» به جای کمک به آن‌ها توصیف کرد. ماتون اما از چنین لقبی اصلا ناراحت نشد و وقتی این لقب را شنید خنده‌اش گرفت.
هنوز هیئت آمریکایی از زمان ورود خود به وین در روز پنجشنبه گذشته، هیچ بیانیه‌ای صادر نکرده و هیئت‌های کشورهای اروپایی و سفیر چین درموارد بسیار کمی، فقط برخی توضیحات را ارائه دادند.

به گفته یکی از خبرنگاراران، اولیانوف به «سخنگوی غیر رسمی» این مذاکرات تبدیل شده است. او علاوه بر توییت‌های روزانه خود، در فاصله میان جلسات، از طریق اسکایپ به زبان عربی در مورد سیر مذاکرات، توضیحات مفصلی را ارائه می‌دهد.

ألن ماتون
ألن ماتون

سیگنال‌های مثبت

اولیانوف تصویری جامع از مذاکرات و موانع پیش رو را ترسیم کرد. او به رغم اینکه از وجود سیگنال‌های مثبت و احتمال نتیجه‌گیری از مذاکرات ظرف یک ماه خبر داد، اما در عین حال از وجود موانع زیاد در روند مذاکرات سخن گفت.
به گفته اولیانوف «ده‌ها مورد اختلاف وجود دارد که مذاکره در موردشان همچنان ادامه دارد. حتی بحث اصلی درباره اینکه کدام یک از دو کشور(ایران و آمریکا)، قدم اول را برمی‌دارد، موضوعی است که هنوز تکلیفش روشن نشده است.»
اولیانوف در پایان گفت: «این که دستیابی به نتایج، چند هفته یا چند ماه طول خواهد کشید، موضوعی است که هیچ‌ کس قادر به پیش بینی آن نیست.»

عباس عراقچی در وین ( 6 آوریل 2021-رويترز)
عباس عراقچی در وین ( 6 آوریل 2021-رويترز)


فرستاده روسیه همچنین تاکید کرد که مذاکرات کشورهای اروپایی با ایران در مورد برجام بسیار پیچیده است و تاکنون مشخص نیست که آمریکا چه تحریم‌هایی را لغو خواهد کرد.
در هر صورت تردیدی نیست که وین درهای خود را به روی کرونا بسته اما آنها را به سوی ایران و مذاکره برای احیای برجام گشوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید