فلاح زاده به سمت جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسمی ایران، شامگاه دوشنبه 19 آوریل از تعیین پاسدار محمدرضا فلاح زاده به سمت جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه خبر دادند.

تعیین فلاح‎زاده یک روز پس از مرگ مرموز سید محمد حسین‌زاده حجازی جانشين سپاه قدس، صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» به نقل از سپاه نیوز، به پیشنهاد فرمانده کل سپاه و با موافقت سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح زاده به سمت «جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه» منصوب شد .

محمدرضا فلاح زاده کیست؟

طبق گزارش رسانه نزدیک به سپاه، محمدرضا فلاح زاده پیش از این عهده دار مسئولیت معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه بود.

فلاح زاده از فرماندهان سپاه قدس که در جنگ علیه مخالفان سوری نقش ایفا کرده و در سرکوب مخالفان اسد در ادلب و اطراف دمشق شرکت کرده است.

او در مصاحبه مفصل در خبرگزاری فارس از جنگ علیه مخالفان سوریه به همراه سلیمانی سخن گفته و همه مخالفان سوری را گروه «النصره و داعش» توصیف کرده است

سلیمانی و فلاح زاده در سوریه
سلیمانی و فلاح زاده در سوریه

او همچنین فرماندهی لشکر 33 المهدی، فرماندهی لشکر 19 فجر و فرماندهی سپاه در استان های یزد، اصفهان ، فارس و نیز فرماندهی قرارگاه سازندگی کربلا را به عهده داشته است.

مرگ پاسدار محمد حجازی جانشین نیروی قدس

گفتنی است که شامگاه یکشنبه 29 فروردین، اخبار ضد و نقیضی درباره مرگ سرتیپ محمد حجازی، جانشین نیروی قدس سپاه منتشر شد. در حالی که روابط عمومی سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای، علت مرگ او را عارضه قلبی اعلام کرد، محمد مهدی همت، پسر محمد ابراهیم همت فرمانده سرشناس ایرانی در جنگ با عراق، در صفحه توئيترش نوشت که علت مرگ محمد حجازی عارضه قلبی «نبوده و نیست».
سرتیپ حجازی که نام کامل او "سید محمد حسین‌زاده حجازی" است از چهره‌های خشن و تندرو ایران بود که نامش به سرکوب معترضین و قلع و قمع مخالفان پیوند خورده است.

او در دوران جنگ ایران با عراق هم به سرکوب احزاب کُرد درمناطق غربی ایران، از جمله دو حزب دموکرات کردستان ایران و کومله پرداخت.

حجازی همچنین به دلیل مشارکت و نظارتش بر موارد متعدد نقض حقوق بشر و آزادی بیان و سرکوب مخالفان و منتقدان در لیست تحریم‌های حقوق بشری ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

به گفته منتقدان حجازی در دوره‌ای که فرماندهی بسیج را بر عهده داشت، نقش مهمی در سرکوب جنبش سبز و پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388 ایفا کرد.

نام محمد حجازی همچنین در لیست مقامات ایرانی آمران بمب‌گذاری مرکز فرهنگی یهودیان در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین در 18 ژوئیه 1994 هم دیده می‌شود. این بمب‌گذاری که سبب تحت تعقیب گرفتن شماری از چهره‌های سیاسی سرشناس ایران شد، 85 کشته و صدها مجروح بر جای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید