طرح جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از بازگشت بایدن به برجام

گسترش تحریم‌ها علیه ایران از محورهای این طرح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیته پژوهشی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که فردا چهارشنبه از طرح «فشار حداکثری» علیه رژیم ایران با همراهی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین، رونمایی خواهد کرد. این پروژه به دنبال گسترش تحریم‌ها علیه تهران و جلوگیری از بازگشت ایالات متحده به برجام است.

این کمیسیون همچنین اظهار داشت که این پروژه به دنبال تقویت استراتژی دولت ترامپ برای اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران است که به گفته گردانندگان آن، تاکنون «بسیار موفق» بوده است.

حامیان پروژه «فشار حداکثری» با تاکید بر این که هدف آنها، جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک است، خاطر نشان می‌سازند که ایران باید از تأمین مالی تروریسم بین المللی دست بردارد.

به گفته منابع «العربیه»، این طرح همزمان با پایان سومین نشست کمیسیون مشترک برجام و اعلام تشکیل «کمیسیون جدید برای بررسی سلسله اقدامات برای احیای برجام» مطرح گردید.

فرستاده چین در مذاکرات سه شنبه 20 آوریل تاکید کرد که هر یک از طرف‌های شرکت کننده، نگرش روشنی در خصوص بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی دارند.

شایان ذکر است که کمیته مشترک از زمان شروع دور دوم مذاکرات، 2 نشست در پنجشنبه و شنبه گذشته داشته که طی آنها شرکت کنندگان در جریان پیشرفت هر چند اندک امور قرار گرفتند؛ آنهم در حالی که بیشتر شرکت کنندگان، اتفاق نظر داشتند که مسیر دشواری را پیش رو خواهند داشت.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه 30 فروردین ضمن تاکید بر پیشرفت در مذاکرات وین برجام وین، گفت شاهد تمایل طرف‌های این مذاکره برای برای نجات برجام و بازگرداندن آمریکا به آن است.

مسئول سیاست خارجی اروپا بدون اینکه توضیحات بیشتری بدهد، گفت: «فکر می‌کنم تمایل خوبی بین دو طرف ایرانی و آمریکایی برای رسیدن به توافق هسته‌ای وجود دارد و این خبر خوبی است.

او افزود: «فکر می‌کنم هر دو طرف واقعاً علاقمند به دستیابی به توافق هستند و آنها از موضوعات کلی به موضوعاتی جزئی‌تری که به صورت ی آشکارتر از یک طرف لغو تحریم‌ها و از طرفی دیگر تعهد به مسائل اجرایی موبوط به برنامه هسته‌ای است، وارد شده‌اند.»

ایران و قدرت‌های جهانی از اوایل آوریل برای مشخص کردن اقدامات لازم برای بازگرداندن تهران و واشنگتن به پایبندی کامل به برجام در نشست‌های وین مشارکت دارند.

تمامی مشارکت کنندگان چندین بار تاکید کرده‌اند که به رغم تمایل همه طرف‌ها به دستیابی به راه حل برای این بحران، با توجه به یک لجاجت‌ورزی‌های تهران و واشنگتن در مورد عدم امتیازدهی، مسیر به غایت دشوار و پیچیده‌ای پیش رو قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید