اسرائیل: جهان باید از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل روز يكشنبه 20 آوريل در نشستی با همتای بریتانیایی خود، مایکل گوو در تل‌آویو، ضمن تاکید بر لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی های هسته‌ای، گفت که«جهان باید از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند».

اشکنازی گفت ایران ثبات را در کل خاورمیانه تضعیف کرده و «جامعه جهانی باید تلاش کند تا مانع از دستیابی ایران به توانایی و قدرت ساخت سلاح‌های هسته‌ای شود. امروز منع ایران بهتر از منع آینده است.»

پیشتر بیش از دو هزار مقام ارشد امنیتی بازنشسته اسرائيلی، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، درباره روند مذاکرات و بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران و خطر مستقیم برنامه هسته‌ای ایران علیه اسرائیل هشدار دادند.

این نامه که از سوی «کانون دفاع و امنیت اسرائیل» تهیه شده و وب‌سایت آمریکایی «واشینگتن فری بیکن» به نسخه‌ای از آن دست یافته، به امضای سازمان «Habithonistim» یکی از موسسه‌های با عضویت صدها تن از افسران عالی‌رتبه اسرائیلی بازنشسته، رسیده است.

در این نامه آمده است:«از این که دولت بایدن و تعدادی از کشورهای اروپایی، که درباره فعالیت‌های ایران آگاهند و برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کنند، احساس نگرانی می‌کنیم».

در متن این نامه آمده «رژیم ایران آشکارا و به طور علنی برای نابودی کشور ما تلاش می‌کند» و «ممانعت از توانایی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای و مقابله با فعالیت‌های پلید رژیم ایران امری اساسی برای جلوگیری از وقوع فاجعه است».

در این نامه آمده است که در پی توافق‌های صلح امضا شده اخیر، تصمیم دولت بایدن برای دادن «شریان زندگی» به ایران، تهدیدی در جهت «تضعیف ثبات منطقه‌ای» است

اسرائیل همواره ایران را به تلاش برای ساختن بمب هسته‌ای متهم می‌کند اما ایران با رد این اتهام ادعا می‌کند، برنامه هسته‌ای این کشور صلح آمیز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید