نمایندگان زن افغانستان خطاب به طالبان: مکاتب دختران را باز کنید

بیانیه نمایندگان: اگر تغییر کرده‌اید، مکاتب دختران را باز کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از اعضای نمایندگان مجلس افغانستان در بیانیه‌ای از طالبان خواسته‌اند که اگر این گروه می‌خواهد مردم باور کنند که آنها از لحاظ فکری تغییر کرده‌اند، مکاتب(مدارس) دخترانه را در مناطق تحت کنترل‌شان باز کنند.

کمیسیون حقوق بشر، جامعه مدنی و امور زنان مجلس نمایندگان افغانستان و گروه پارلمانی زنان برای مشارکت سیاسی(کاکس) در این مجلس، روز دوشنبه 19 آوریل، در اعلامیه‌ای مشترک از طالبان خواست، اگر می‌خواهید مردم تغییر فکری شما را باور کنند، باید مکاتب دخترانه را در مناطق تحت کنترل خود باز کنید.
در این اعلامیه آمده: «اگر طالبان تغییر کرده‌اند حقوق بشر را در عمل تمثیل کنند و مکاتب دخترانه را در مناطق تحت کنترل خود باز نمایند.»

این اعلامیه مشترک توسط ناهید فرید، رییس کمیسیون حقوق بشر، جامعه مدنی و امور زنان مجلس نمایندگان افغانستان، در نشست عمومی این مجلس به خوانش گرفته شد.

در این اعلامیه تاکید شده، خروج بی‌قید و شرط آمریکا از افغانستان، امتیازی است که واشینگتن به طالبان می‌دهد و در این تصمیم مردم این کشور و نیروهای امنیتی افغان متضرر خواهند شد.

در این اعلامیه از جامعه جهانی خواسته شده که با حمایت مالی، تجهیزاتی و استخباراتی خود در این مقطع مهم تاریخی مردم افغانستان را کمک کند.

براساس این اعلامیه: «جهان باید بدانند که طالبان قسمتی از واقعیت افغانستان هستند، ولی تصویر کلی از تمام ابعاد ملت افغانستان، تاریخ افغانستان و ارزش‌های این مملکت را نمایندگی نمی‌کنند.»

در اعلامیه آمده، زنان افغان می‌خواهند در روند صلح به تمام نگرانی‌های خود پاسخ مثبت داده شود و جهان در کنار آنها بایستند.

در این اعلامیه از سازمان ملل متحد خواسته شده که افغانستان را در امر مبارزه با «تروریسم» جهانی همکاری کند و در جریان روند صلح از ارزش‌های مشترک دموکراتیک حقوق زنان و حقوق بشر حمایت نماید.

این در حالیست که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه 14 آوریل 2021، در سخنرانی‌ خود در مورد خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان تاکید کرد که حالا وقت آن است که طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد نیروهای آمریکایی به خانه‌ بازگردند.

بایدن اضافه کرد، روند خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان از اول مه آغاز تا 11 سپتامبر امسال ادامه می‌یابد.

ناتو نیز اعلام کرد که نیروهایش را هم‌زمان با تصمیم آمریکا از افغانستان خارج می‌کند. براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

حکومت افغانستان گفته است، به تصمیم واشینگتن مبنی بر خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور احترام می‌گذارد و برای انجام این روند، همکاری‌های لازم خواهد کرد.

آمریکا حدود 20 سال پیش به هدف مبارزه با «تروریزم» وارد افغانستان شد که جنگ این کشور یکی از طولانی‌ترین جنگ برای آمریکا به شمار می‌رود. حالا دولت آمریکا تصمیم دارد تمام سربازان‌اش را در آستانه بیستمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر 2001 از افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید