انتقاد احمدی‌نژاد از بی‌کفایتی نهادهای امنیتی در حادثه نطنز

رئیس جمهور سابق ایران گفته که دستگاه‌های امنیتی به کشتار مردم می‌پردازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام در اظهاراتی تند ضمن انتقاد از بی‌کفایتی نهادهای امنیتی در رابطه با انفجار نطنز آنها را به حیف‌و‌میل هزاران میلیارد تومان متهم کرد.

احمدی‌نژاد که یکشنبه 29فروردین، در هرمزگان سخنرانی می‌کرد، با اظهار این که حکومت و نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی تبدیل به مانعی در برابر مردم شده‌اند، ابراز داشت: «وقتی مفهوم، معكوس می‌شود، نهاد امنيتی به عامل كنترل مردم و نقطه مقابل مردم تبديل می‌شود. چگونه؟ عوامل بيگانه در دستگاه اطلاعاتی و امنيتی نفوذ می‌كنند و دستگاه امنيتی تهديدها را جابجا می‌كند.»

انفجار نطنز و هزینه سالیانه نهادهای امنیتی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به انفجار نطنز و متهم‌ کردن نهادهای اطلاعاتی به بی‌کفایتی افزود: «آقای نهاد اطلاعاتی و امنيتی! ملت سالی 50 هزار ميليارد تومان دارد به شما پول می‌دهد كه برويد مراقب همين‌ها باشيد كه نيايند ثروت ملت ايران را از بين ببرند. چند ميليارد دلار ثروت ملت را يكجا از بين بردند. اصلا انگار نه انگار! نه كسی بازخواست می‌شود و نه گزارشی ارائه می‌شود.»

رئیس جمهور پیشین ایران با به سخره گرفتن روش‌های کلیشه‌ای دستگاه‌های امنیتی در رابطه با اعلام عوامل انفجارها و ترورهای هسته‌ای تاکید کرد: «بعد هم می‌آيند آن طرح‌های بی‌مزه و تكراری را اعلام می‌كنند كه یک نفر را شناسايی كرده‌ايم كه فرار كرده و رفته است به خارج. تو بايد قبل از آن اتفاق مراقب باشی. می‌آيند اسناد سری ملت را از دل تهران برمی‌دارند و می‌برند تحويل رژيم صهيونيستی می‌دهند! كجا هستند نهادهای امنيتی!؟»

احمدی‌نژاد با انتقاد از تغییر کارکرد نهادهای امنیتی و تبدیل‌شدن این نهادها به ابزاری برای فشار بر مردم، بیان کرد: «مديران نهادهای امنيتی بايد محاكمه شوند، چگونه آمدند اسناد ما را بردند؟ چگونه دارند دانشمندان ما را ترور می‌كنند؟ چگونه هسته‌ای ما را منفجر كردند؟ شما چكاره هستيد؟ برای چه حقوق می‌گيريد؟ در اين كشور چكار داريد می‌كنيد؟ بجای آن‌كه برويد جلوی دشمن را بگيريد، جلوی ملت را می‌گيريد؟ ملت شده تهديد؟»

او با متهم‌ کردن نهادهای اطلاعاتی ایران به کشتن مردم و تخریب اقتصاد کشور به وجود نهادهای اطلاعاتی موازی اشاره کرد و اظهارداشت: «من در دوره خودمان، دو تا وزير اطلاعات عوض كردم. هم در دوره اول و هم در دوره دوم. چون ديدم اينها كلا رفته‌اند در جاده خاكی! هر چه می‌گوييم مراقب بيگانه باشيد، می‌آيند ترور می‌كنند، مردم را اذيت می‌كنند، اقتصاد را خراب می‌كنند، می‌بينيم افتاده‌اند به جان مردم، دائما پرونده درست كن، تهديد كن، فشار بياور، ممانعت كن!»

رئیس جمهور سابق ایران با تاکید به این‌که در اعتراضات آبان 98 نهادهای امنیتی خودشان گروه‌هایی برای تخریب اموال عمومی جهت بهانه‌تراشی برای سرکوب مردم درست کردند، به کشتار گسترده مردم اشاره کرد و گفت: «خودتان می‌گوييد 231 نفر را كشته‌ايد، اينها نبايد محاكمه شوند؟ نبايد رسيدگی شود؟ اينها مردم خودمان بودند، از كره مريخ كه نيامده بودند. اكثر آنها هم از جنوب شهر و مستضعفين بودند. كارگر است، می‌گويد خرجم نمی‌رسد. تو يكدفعه قيمت‌ها را سه برابر كردی، بقيه قيمت‌ها هم بالا می‌رود، من چگونه زندگی كنم؟»

حفره‌های امنیتی، سناریوهای تکراری

سخنان انتقادی احمدی‌نژاد در حالی است که در کمتر از یک سال دو بار سایت اتمی نطنز مورد حمله قرار گرفت و محسن فخری‌زاده، فرد شماره یک برنامه تسلیحات اتمی ایران در اطراف تهران ترور شد.

همزمان با آن وزارت اطلاعات ایران شنبه 28فروردین با انتشار عکسی عامل انفجار اخیر نطنز را «رضا کریمی» نامید اما گفته شد نامبرده «پیش از حادثه» نطنز از مرز هوایی کشور خارج شده است.

سال گذشته نیز پس از وقوع نخستین انفجار در سایت هسته‌ای نطنز، «صدا و سیمای جمهوری اسلامی» به نقل از وزارت اطلاعات این کشور، در یک تشابه اسمی، فردی به نام «ارشاد کریمی» را به عنوان عامل «خرابکاری» در این حادثه معرفی کرده بود، اما پس از آن هیچ خبری از سرنوشت این فرد منتشر نشد.

ناکامی در حفاظت از تاسیسات و شخصیت‌های مرتبط با برنامه اتمی، اکنون به عنوان چالش‌برانگیزترین مساله در جمهوری اسلامی باعث نفوذ دستگاه‌های جاسوسی رقیب و شکل‌گیری «حفره‌های امنیتی» یا «آلودگی امنیتی» در سیستم عریض و ‌طویل اطلاعاتی ایران شده که انتقادات گسترده‌ای را در پی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید