اتحادیه اروپا و روسیه از پیشرفت چشمگیر مذاکرات وین خبر دادند

آمریکا: اگر از پایبندی کامل ایران به برجام مطمئن نشویم، تحریم‌ها برداشته نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه 30 فروردین ضمن تاکید بر پیشرفت در مذاکرات وین برجام وین، گفت شاهد تمایل طرف‌های این مذاکره برای برای نجات برجام و بازگرداندن آمریکا به 2015 توافق هسته‌ای با ایران است.

مسئول سیاست خارجی اروپا بدون اینکه توضیحات بیشتری بدهد، گفت: «فکر می‌کنم تمایل خوبی بین دو طرف ایرانی و آمریکایی برای رسیدن به توافق هسته‌ای وجود دارد و این خبر خوبی است

او افزود: «فکر می‌کنم هر دو طرف واقعاً علاقمند به دستیابی به توافق هستند و آنها از موضوعات کلی به موضوعاتی جزئی‌تری که به صورت ی آشکارتر از یک طرف لغو تحریم‌ها و از طرفی دیگر تعهد به مسائل اجرایی موبوط به برنامه هسته‌ای است، وارد شده‌اند».

نماینده روسیه در آژانس در گفتگو با خبرنگار العربیه در وین، گفت: «ده‌ها موضوع اختلافی وجود دارد که باید درباره آنها توافق کنیم اول باید به برجام برگردیم و سپس به موضوع موشک‌های بالستیک و دخالت‌های منطقه‌ای ایران بپردازیم. آمریکا آماده است تحریم‌های مرتبط با توافق هسته‌ای را بردارد.»

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه، گفت: «ما می‌توانیم به راحتی شاهد ورود مذاكرات به مرحله آماده‌‎سازی برای متن توافق باشیم».

او در توییتر خود نوشت: «هنوز با راه حل‌های عملی فاصله زیادی داریم اما ما از اصطلاحات کلی به توافق بر روی مراحل خاص برای رسیدن به هدف رسیده‌ایم».

مذاکرات وین با هدف بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران انجام می‌گیرد.کارشناسان این هفته در حال تدوین پیشنهادهای نهایی خود هستند این درحالی است که نماینده روسیه رسیدن به راه حل در کوتاه مدت را ناممکن دانسته است.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران، روز شنبه گفت که تهران پیش‌نویس توافق نامه‌هایی را پیشنهاد کرده است که می تواند مبنای مذاکرات باشد
عراقچی در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت: «ما معتقدیم که مذاکرات به مرحله ای رسیده اند که طرفین می‌توانند روی پیش نویس مشترک کار کنند. به نظر می‌رسد تفاهم جدیدی در حال شکل گیری است و توافق بر سر اهداف نهایی وجود دارد».

از سوی دیگر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه با ابراز امیداوی نسبت به روند مذاکرات برجام در وین، اعلام کرد: «تا زمانی که از پای‌بندی کامل ایران به توافق هسته‌ای مطمئن نشویم، تحریم‌ها را بر نمی‌داریم».

این در حالی است که مذاکرات اتمی ایران و دیگر کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و کارگروه‌های فنی و حقوقی، روز گذشته یکشنبه بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه‌ در اظهاراتی گفت: «آن‌چه در وین در حال پیگیری و گفت‌وگو است، ایجاد یک تصویر واضح و شفاف در خصوص لغو تحریم‌ها می‌باشد».

وی افزود: «شناسایی و فهرست کردن اقدامات لغو تحریمی، برای این شفاف سازی و سنجیدن جدیت آمریکا در ادعای خود برای بازگشت و پایبندی کامل به برجام و انطباق آن با سیاست اعلامی کشور، لازم است».

اروپایی‌ها، آمریکا و کشورهای عربی منطقه خواستار اضافه کردن بندهای از جمله فعالیت موشکی ایران، دخالت در امور کشورهای منطقه و حمایت تهران از گروه‌های تروریستی هستند اما مقامات ایران می‌گویند این مسائل از برنامه هسته‌ای جدا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید