نگرانی از افزایش مهاجرت پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان

در حال حاضر خروج نیروهای خارجی از افغانستان مناسب نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان به تازگی اعلام کرد که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مهاجرت‌ها از این کشور افزایش خواهد یافت.

به گزارش «تلویزیون یک افغانستان»، فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان اظهار کرد، نگران بدتر شدن اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور است و این موضوع قطعاً افزایش مهاجرت‌ها را در پی ‌خواهد داشت.

از سوی دیگر، برخی رسانه‌های خبری و آگاهان مسائل سیاسی نیز گفته‌اند، با توجه به شرایط کنونی افغانستان، در حال حاضر خروج نیروهای خارجی از این کشور مناسب نیست.

آمریکا و ناتو در شرایطی از خروج نیروهایش از افغانستان خبر داده که در این روزها جنگ میان دولت افغانستان و طالبان در بیشتر ولایت‌های این کشور ادامه دارد.

وزارت دفاع ملی افغانستان یک‌شنبه 18 آوریل 2021، اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته 34 جنگجوی طالبان در هشت ولایت این کشور کشته و 28 طالب دیگر مجروح شدند.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت، در توییتی نوشت، این افراد طالبان در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، غزنی، قندهار، زابل، هرات، فراه و بلخ افغانستان کشته و زخمی شدند.

خروج نیروهای خارجی و احتمال جنگ داخلی

برخی آگاهان مسایل سیاسی افغانستان می‌گویند، اگر خروج نیروهای خارجی پیش از توافق سیاسی میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گیرد، احتمال دارد که این کشور وارد جنگ داخلی شود.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی افغانستان می‌گوید: «قبل از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان اگر با مخالفین به یک آتش‌بس دایمی و تفاهم نرسیم شاهد شروع یک جنگ داخلی خواهیم بود. خدای ناخواسته اگر این جنگ‌های داخلی شعله‌ور شود دستانی مرموزی که در پی ترسیم تجزیه افغانستان اند به اهداف شان نزدیک خواهند شد.»

سعیدی اضافه کرد: «به همه سیاسیون می‌گویم که هوشیار باشید و غفلت نکنید. افغانستان بخاطر واحد و ثابت ماندن بالای همه‌ی ما و شما حق دارد.»

ناهید فرید، عضو پارلمان افغانستان به این باور است: «بحران منازعه قدرت نباید بعد از مذاکرات صلح عمیق‌تر شود. فرصت تاریخی برای ایجاد یک نظام همه شمول که همه مردم افغانستان خود را در آیینه آن ببینند می‌تواند نوید بخش ثبات دائمی در افغانستان باشد. طالبان قسمتی از مشکل افغانستان هستند، نه همه آن!.»

گفتنی است جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه 14 آوریل 2021، در مورد خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان سخنرانی کرد و تاکید نمود، حالا وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه‌های شان بازگردند.

بایدن اضافه کرد، روند خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان از اول مه آغاز تا 11 سپتامبر امسال ادامه می‌یابد.

ناتو نیز اعلام کرده که نیروهایش را هم‌زمان با تصمیم آمریکا از افغانستان خارج می‌کند. براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

حکومت افغانستان گفته است، به تصمیم واشینگتن مبنی به خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور احترام می‌گذارد و برای انجام این روند، همکاری‌های لازم خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید