قالیباف: به حمله نطنز در زمان مناسب پاسخ می‌دهیم

قالیباف مدعی شد که طرف‌های دیگر به دنبال فرسایشی‌کردن مذاکرات هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، با ادعای این‌که غنی‌سازی 60درصدی ابزاری برای مذاکرات هسته‌ای است گفت که ایران پاسخ حمله اخیر به تاسیسات اتمی نطنز را خواهد داد.

قالیباف که یکشنبه 29فروردین در مجلس ایران سخن می‌گفت، فرایند غنی‌سازی 60درصدی را بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس دانست و اظهار داشت: «غنی‌سازی 60درصدی پاسخی برای تضعیف کشور در فرآیند مذاکرات بود. با اجرایی شدن قانون اقدام راهبردی قدرتی برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای تولید شد تا بتوانند از این ظرفیت برای رفع تحریم‌ها استفاده کنند.»

او با تاکید بر بالا بردن سطح حفاظتی مراکز هسته‌ای توسط دستگاه‌های مسئول، بیان کرد: «بر این نکته نیز تاکید می‌کنم که پاسخ به حمله نطنز یک ضرورت حتمی است و در زمان مناسب انجام خواهد شد.»

قالیباف با تکرار «توصیه» علی خامنه‌ای، رهبر ایران پیرامون رد «مذاکرات فرسایشی» به طور ضمنی از تیم مذاکرات هسته‌ای دولت انتقاد کرد و گفت: «آنها [طرف‌های دیگر مذاکرات] می‌خواهند با فرسایشی کردن مذاکرات، خواسته‌های خود را با ترکیبی هماهنگ‌شده از فریب و فشار به ایران تحمیل کنند و مانع از دستیابی ایران به اقتصاد بدون تحریم شوند.»

از سویی دیگر محمود نبویان، نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ایران، با انتقاد از توافق برجام و روند مذاکرات کنونی در وین دولت روحانی را متهم کرد که در فرایند گفت‌وگوهای هسته‌ای توافق شد تا 87.5 درصد تحریم‌ها باقی بمانند.

نبویان با تفکیک تحریم‌ها به چهار بخش تحریم‌های نفتی، بانکی، تجارت غیر نفتی و آموزش دانشمندان هسته‌ای، اشاره کرد که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت پذیرفت تنها دو تحریم نفتی و بانکی رفع شود. وی ادامه داد: «پس درنتیجه تنها 12.5 درصد از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در برجام برداشته شده و 87.5 درصد آن باقی مانده است.»

این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی، شامگاه شنبه 28 فروردین، در تازه‌ترین بیانیه خود تایید کرد ایران غنی‌سازی اورانیوم 60درصدی در تاسیسات نطنز را آغاز کرده است.

پیشتر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم تا 60درصد را خلاف توافق برجام خواند اما گفت خرسند است كه تهران هنوز در حال مذاكره غیرمستقیم با واشینگتن در مورد از سرگیری توافق هسته‌ای است.

گفتنی است جلسه کمیسیون مشترک برجام که شنبه 28فروردین، با حضور هیات ایرانی و هیات کشورهای گروه 1+4 در گراند هتل وین برگزار شده بود بدون رسیدن به نتایج مشخصی پایان یافت.

عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین پس از پایان نشست شنبه گفت: «مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید