سالیوان: تا زمانی که ایران به تعهداتش برنگردد تحریم‌ها رفع نمی‌شوند

مذاکرات وین همچنان بی‌نتیجه مانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با ابراز امیداوی نسبت به روند مذاکرات برجام در وین، اعلام کرد: «تا زمانی که از پای‌بندی کامل ایران به توافق هسته‌ای مطمئن نشویم، تحریم‌ها را بر نمی‌داریم».

این در حالی است که مذاکرات اتمی ایران و دیگر کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و کارگروه‌های فنی و حقوقی، روز یکشنبه 29 فروردین بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه‌ در اظهاراتی گفت: «آن‌چه در وین در حال پیگیری و گفت‌وگو است، ایجاد یک تصویر واضح و شفاف در خصوص لغو تحریم‌ها می‌باشد».

وی افزود: «شناسایی و فهرست کردن اقدامات لغو تحریمی، برای این شفاف سازی و سنجیدن جدیت آمریکا در ادعای خود برای بازگشت و پایبندی کامل به برجام و انطباق آن با سیاست اعلامی کشور، لازم است».

اما جیک سالیوان روز یکشنبه در مصاحبه شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «تلاش های واقعی با چهار عضو دائم دیگر شورای امنیت سازمان ملل و آلمان از یک سو و ایران از سوی دیگر در حال انجام است و تمامی و موضوعات برداشته شدن تحریم ها و موضوع هسته ای بر روی میز قرار دارد».

سالیوان افزود: «آمریکا تحریم ها علیه ایران را بر نخواهد داشت مگر آنکه اطمینان پیدا کند که ایران به تعهدات هسته ای خود پایبند خواهد شد».

با این حال، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین پس از پایان این دور از نشست‌ها در توییتی با اشاره به فعالیت کارگروه‌های کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد که مذاکرات میان هیات‌های گفتگو کننده در جریان است اما کار آنها آسان نیست.
او نوشت: «به دنبال تصمیم کمیسیون مشترک برجام، فعالیت کارگروه‌ها در وین در زمینه تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای، بعد از ظهر دیروز و امروز ادامه یافت.»
عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین پس از پایان نشست شنبه 28 فروردین گفته بود: «مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size