آژانس: غنی سازی 60 درصدی ایران در جریان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین بیانیه خود، تایید کرد ایران در حال حاضر غنی سازی اورانیوم 60 درصدی در تاسیسات نطنز را آغاز کرده است.

آژانس در بیانیه‌اش شامگاه شنبه گفت که بازرسانش نمونه‌هایی را ب رای بررسی میزان غنی سازی اورانیوم در ایران بررسی کردند که نشان می‌دهد غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در جریان است.

این در حالی است که قدرت های جهانی در حال مذاکره با ایران درباره بازگشت به تعهدات هسته‌ای خود در مقابل بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌ها هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه اعلام کرد که «ایران تولید هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا 60 درصد U-235‌ را آغاز کرده که این کار را با گازدهی هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا 5 درصد U-235‌ به طور همزمان به دو آبشار سانتریفیوژی IR-4‌ و IR-6 در سایت غنی سازی سوخت نطنز انجام داده ست».

گفتنی است جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا، اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد، را خلاف توافق برجام خواند اما گفت خرسند است كه تهران هنوز در حال مذاكره غیرمستقیم با واشینگتن در مورد ازسرگیری توافق هسته‌ای است.

بایدن روز جمعه 16 آوریل، در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن در واشینگتن گفت: «ما از این اقدام ایران برای غنی‌سازی با غلظت 60 درصد حمایت نمی کنیم و فکر نمی‌کنیم این اقدام کمکی به حل مساله باشد.»

رئیس جمهوری آمریكا گفت هنوز زود است که بتوان درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای اخیر ایران قضاوت کرد «زیرا طرفین هنوز در حال مذاکره هستند.»

از سوی دیگر، جلسه کمیسیون مشترک برجام که با حضور هیات ایرانی و هیات کشورهای گروه 1+4 در گراند هتل وین آغاز شده بود، بعد از ظهر شنبه، بدون رسیدن به نتایج مشخصی پایان یافت.

انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات و نماینده اتحادیه اروپا، در این نشست نیز اظهار داشت: «پس از جلسات فشرده امروز و روزهای پیش، روند گفت‌وگوهای انجام شده در کمیسیون مشترک برجام را مورد بررسی قرار دادیم. هم اکنون نیاز است که کارهای دقیق‌تری انجام بگیرد.»

اما عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین نیز گفت: «مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید