مذاکرات فنی وین بدون پیشرفت پایان یافت

تکرار عدم تمایل به «مذاکرات فرسایشی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جلسه کمیسیون مشترک برجام که با حضور هیات ایرانی و هیات کشورهای گروه 1+4 در گراند هتل وین آغاز شده بود، بدون رسیدن به نتایج مشخصی پایان یافت.

انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات و نماینده اتحادیه اروپا، در این نشست نیز اظهار داشت: «پس از جلسات فشرده امروز و روزهای پیش، روند گفت‌وگوهای انجام شده در کمیسیون مشترک برجام را مورد بررسی قرار دادیم. هم اکنون نیاز است که کارهای دقیق‌تری انجام بگیرد.»

مورا افزود: «همه ما به ضرورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای کامل توافق هسته‌ای واقف هستیم.»
عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین نیز گفت: «مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کنند.»

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، عراقچی روز شنبه بعد از نشست معاونان وزیران خارجه ایران و 1+4 گفت: «امروز ما بعد از تقریبا سه روز که از کار کمیسیون مشترک گذشت، یک بار دیگر جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل دادیم، برای بررسی روند پیشرفت بحث‌هایی که تا الان صورت گرفته، هم در حوزه رفع تحریم‌ها و هم در حوزه هسته‌ای.»
به گفته او «یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد و مسیری هم که باید طی شود، مسیری است که الان یک مقدار شناخته‌شده‌تر است».

عراقچی افزود: «البته این مسیر، مسیر آسانی نخواهد بود، اختلاف نظرها اینطور نیست که پایان یافته باشد، اختلاف نظرهای بعضا جدی وجود دارد که باید طی مذاکرات بعدی کاهش پیدا کند».

معاون وزیر امور خارجه ایران با تکرار عدم تمایل به «مذاکرات فرسایشی» تاکید کرد مذاکرات الان به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند.

هم‌زمان، میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با اعلام پایان نشست کنونی و ابراز خوش‌بینی از پایان قریب الوقوع ‌مذاکرات جاری، افزود که این جلسات در بعدازظهر امروز و روزهای آینده پیگیری خواهد شد.

وانگ چون، سفیر چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز پس از پایان نشست به خبرنگاران گفت: "مذاکرات ادامه خواهد یافت و همه طرف‌ها توافق کرده اند که در روزهای آینده به شکل جامع تری به گفتگوها درباره روند رفع تحریم‌ها و بقیه مسایل سرعت ببخشند».

حاضرین در این نشست همچنین گزارش‌های دو کارگروه‌ کارشناسی فنی و حقوقی در خصوص حوزه‌های تحریم و التزام ایران به تعهدات برجامی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این نشست مقرر شد گفت‌وگوهای دو و چندجانبه و همچنین رایزنی‌های فنی در روزهای آینده ادامه یافته و در صورت نیاز کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

گفتنی است دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام پنچ‌شنبه 26 فروردین با حضور نماینده ایران و نمایندگانی از کشورهای بریتانیا، فرانسه،آلمان، چین و روسیه و همچنین نماینده‌ای از اتحادیه اروپا در وین برگزار شد.

در دور پیشین این مذاکرات بر تشکیل دو کارگروه فنی و حقوقی جهت بررسی بازگشت مجدد ایالات متحده به توافق هسته‌ای و بازگشت ایران به تعهدات برجامی توافق شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید