جو بایدن: اقدام ایران در غنی‌سازی 60 درصدی خلاف توافق برجام است

ایران همزمان با مذاکرات وین، اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم را تا 60 درصد افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا، اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد، را خلاف توافق برجام خواند اما گفت خرسند است كه تهران هنوز در حال مذاكره غیرمستقیم با واشینگتن در مورد ازسرگیری توافق هسته‌ای است.

جو بایدن روز جمعه 16 آوریل، در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن در واشینگتن گفت: «ما از این اقدام ایران برای غنی‌سازی با غلظت 60 درصد حمایت نمی کنیم و فکر نمی‌کنیم این اقدام کمکی به حل مساله باشد.»

رئیس جمهوری آمریكا گفت هنوز زود است که بتوان درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای اخیر ایران قضاوت کرد «زیرا طرفین هنوز در حال مذاکره هستند.»

بایدن گفت:‌ «ما خرسندیم که ایران پذیرفته مذاکرات غیر مستقیم با ما و شرکایمان را درباره چگونگی پیشبرد و مواردی که برای بازگشت به توافق هسته‌ای مورد نیاز است بدون اینکه امتیازاتی را که نمی‌خواهیم بدهیم، ادامه دهد.»

ایران همزمان با مذاکرات کمسیون مشترک برجام در وین، به دنبال انفجار در تاسیسات اتمی نظز اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد افزایش می‌دهد و در روزهای گذشته نیز از تولید اولین محصول با غنای 60 درصد خبر داد. این اقدام ایران با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شد.

در همین راستا، مجله «فارین پالیسی» روز پنجشنبه 16 آوریل، از طرح مشروط دولت بایدن، برای کاهش بخشی از تحریم‌ها مقابل پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش، خبر داد.

به گفته این منابع انتظار می‌رود رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران طرحی را به ایران پیشنهاد دهد که به ازای کاهش برخی تحریم‌ها، تهران به تعهدات برجامی خود بازگردد.

بنا به اظهارات منابع این نشریه آمریکایی، ایالات متحده تحریم‌ها را تنها زمانی کاهش خواهد داد که ایران از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم دست بردارد.

«فارین پالیسی» تاکید کرد که واشینگتن تنها در صورتی تحریم‌ها را رفع خواهد کرد که تهران از نقض توافق هسته‌ای، شامل افزایش درصد غنی‌سازی و تولید مواد هسته‌ایی که ممکن است در ساخت بمب هسته‌ای از آن استفاده شود، دست بردارد.

از سویی هیئت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین نیز پنج‌شنبه اعلام کرد، آمادگی دارد همزمان با برداشته شدن تحریم‌ها از سوی واشینگتن، به توافق هسته‌ای بازگردد.

این موضع تهران برای بازگشت به توافق هسته‌ای و پایبندی به تعهدات برجامی پس از آن مطرح می‌شود که ایران بارها شرط بازگشت به توافق هسته‌ای با آمریکا را لغو کامل تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور قرار داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید