وزارت اطلاعات ایران: عامل انفجار نطنز به خارج گریخت

متهم انفجار نطنز «رضا کریمی» عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران روز شنبه 28 فروردین در گزارشی امنيتی به نقل از وزارت اطلاعات این کشور، مدعی شد فردی به نام «رضا کریمی» به عنوان عامل انفجار اخیر درسایت اتمی نطنز شناسایی شده است.

این گزارش به نقل از مقامات امنیتی و با انتشار تصویری از متهم ادعا کرد که کریمی پیش از حادثه به خارج از کشور گریخته و اقدامات لازم برای دستگیری و بازگرداندن نامبرده به کشور از مسیرهای قانونی در دست پیگیری است.

خبرنگار تلویزیون ایران با فردی که پشت به تصویر ایستاده بود و به نظر می‌آمد از پرسنل سایت نطنز است گفت‌وگوی کوتاهی انجام داد. این شخص به تلویزیون ایران گفت: «تعداد زیادی از زنجیره‌هایی که آسیب دیده بودند تحت کنترل قرار گرفتند».

حفره امنیتی

پیشتر، برخی مسئولان حکومتی ایران در واکنش‌ به حادثه سایت اتمی نطنز از وجود «حفره امنیتی» سخن به میان آوردند. امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب رئیس مجلس ایران در اظهاراتی تا‌کید کرد که باید مشخص شود حفره امنیتی کجاست که برای چندمین بار در نطنز چنین اتفاقی رخ داده است.

عکس منتسب به رضا کریمی که متهم انفجار نطنز معرفی شده است
عکس منتسب به رضا کریمی که متهم انفجار نطنز معرفی شده است

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «مهر» روز شنبه که قبلا خلاصه‌ای از آن منتشر شده بود، گفت: «کشور به طور گسترده یک آلودگی امنیتی پیدا کرده است و نمونه آن این است که کمتر از یک سال سه رویداد امنیتی اتفاق افتاده است؛ دو انفجار و یک ترور».

او افزود: «قبل از این، تلاش کردند بخشی از اسناد بکلی سری هسته‌ای را سرقت کنند. قبل از آن چند ریزپرنده مشکوک، آمدند و کارهایی انجام دادند. پس معلوم است آلودگی امنیتی پیدا کرده‌ایم و سالم سازی امنیتی باید یکی از برنامه‌های مهم دولت آینده باشد که آن را در تمام رده‌ها، وزارتخانه‌ها و جاهای حساس انجام دهد و این موارد مشکوکی که وجود دارد و منابع نفوذی احتمالی را پاکسازی کند».

نتانياهو ىر سال 2018 از جزییات آرشیو به سرقت رفته هسته‌ای ایران پرده برداشت
نتانياهو ىر سال 2018 از جزییات آرشیو به سرقت رفته هسته‌ای ایران پرده برداشت

بازداشت بی‌گناهان

این اولین بار نیست که ایران افراد مختلف را به اتهامات مشابه به‌ویژه ظن جاسوسی برای اسرائیل متهم و سپس بازداشت می‌کند. در یکی از آخرین موارد مشابه فردی به نام «سید محمود موسوی‌مجد» به جاسوسی برای اسرائیل متهم و در 31 خرداد 99 اعدام شد.

پیش از وی، «مازیار ابراهیمی» هم به مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به دستور اسرائیل متهم شده و سال‌ها در زندان ماند.

ابراهیمی که بعدها آزاد شد در مصاحبه با رسانه‌ها تاکید کرد که اعترافات او بر مبنای واقعیت نبوده‌اند بلکه به دلیل شکنجه‌های طولانی و شدید مجبور شده به دروغ نقش خود را در ترور دانشمندان هسته‌ای به عهده بگیرد اما دو سال پس از پخش اعترافاتش در تلوزیون ایران، طی برنامه‌ای به نام «کلوب ترور»، به دلیل اثبات بی‌گناهی‌اش آزاد می‌شود.
«مجید جمالی‌فشی»، رزمی‌کار ایرانی، دارنده مدال برنز جهانی کیک‌بوکسینگ نیز پیش از ابراهیمی دستگیر و محکوم به ترور مسعود علی‌محمدی به دستور اسرائیل شده بود. او پس از محاکمه اعدام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید