ایران: به محصول اورانیوم 60 درصدی دست یافتیم

غنی‌سازی 60درصدی در تاسیسات هسته‌ای نطنز انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از پایان نشست بی‌نتیجه کمیسیون مشترک برجام در وین، علی اکبر صالحی رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس این کشور، روز جمعه، از دستیابی به اورانیوم با غنای 60‌درصد خبر دادند.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز جمعه 27 فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» با تایید خبر اعلامی از سوی رئیس مجلس ایران گفت: «غنی‌سازی 60درصدی هم اکنون در تاسیسات هسته‌ای احمدی روشن در جریان است.»

Advertisement

صالحی افزود: «الان اورانیوم 60 درصد را 9 گرم در ساعت تولید می‎کنیم ولی یک بهینه‌‎سازی انجام می‎دهیم که در نطنز با یک تزریق همزمان هم اورانیوم 20 درصد تولید کنیم و هم 60درصد.»

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران هم در حساب توییتری خود، آغاز ‎غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را پاسخی به رقیبان داخلی دانست. به گفته او آنان «در چند سال گذشته برای عوام‌فریبی همواره می‌گفتند، صنعت هسته‌ای کشور بعد از توافقنامه ‎برجام تعطیل شده است».

این اقدام جدید تهران در حالی انجام می‌گیرد که پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر سخنان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، درباره رد «مذاکرات فرسایشی» به طور ضمنی بر عدم پیشرفت در مذاکرات وین اذعان کرده بود.
پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه چهارشنبه 25اسفند هیات دولت با متهم کردن اسرائیل در انفجار سایت اتمی نطنز تصمیم به غنی‌سازی 60درصدی را پاسخی به «خباثت جنایتکاران نطنز» اعلام کرده بود.
گفتنی است که تنها یک روز پس از اعلام راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته» در سایت اتمی نطنز، انفجاری در این تاسیسات رخ داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید