عدم پیشرفت مذاکرات وین؛ تاکید ظریف و عراقچی بر رد «مذاکرات فرسایشی»

اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات وین برخی مقامات ایرانی را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایرانی، با اذعان ضمنی به عدم وجود دستاوردی مشخص از مذاکرات وین، سخنان رهبر جمهوری اسلامی در رابطه با امتناع از «مذاکرات فرساینده» و «مذاکره برای مذاکره» را راهنمای وزارت خارجه دانستند.

وزیر خارجه ایران، روز جمعه 27 فروردین، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام شخصی خود ضمن بیان این که هدفش خرسند کردن ولی نعمتان خویش است، گفت: «توصیه رهبری به امتناع از «مذاکرات فرساینده» همواره چراغ راه ما بوده است.. (ما) «مذاکره برای مذاکره» را تجربه‌ای ناموفق می‌دانستیم و تنها برای دستیابی به اهدف ملی مذاکره کرده‌ایم.»

ظریف با انتقاد از مخالفان داخلی مذاکرات نوشت: «همگان را به تعمق در فرمایش رهبری دعوت می‌کنم و از مخالفان می‌خواهم که آرزوی فرسایندگی مذاکرات، تعویق گره‌گشایی از تحریم و تاخیر در احیای برجام را کنار بگذارند.»

عباس عراقچی
عباس عراقچی

عراقچی: اروپا انفجار نطنز را نادیده گرفته است

از سویی دیگر عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده اتمی ایران در وین کشورهای اروپایی را به نادیده گرفتن انفجار اخیر در سایت اتمی نطنز متهم کرد و اعمال تحریم‌های حقوق بشری از سوی اتحادیه اروپا را در راستای تحریم‌های هسته‌ای دانست.

عراقچی که پس از نشست روز پنج شنبه 26 اسفند با شبکه انگلیسی‌زبان برون مرزی ایران «پرس تی وی»، گفت‌و‌گو می‌کرد، در رابطه با تحریم‌های حقوق بشری اخیر اتحادیه اروپا مدعی شد: «این تحریم‌ها به منظور تضعیف گفت‌وگوها در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و توافق کلی است.»

اتحادیه اروپا در جریان دور جدید مذاکرات هسته‌ای با ایران روز دوشنبه 23 فروردین چهار نهاد و 8 تن از مقام‌های دولتی، قضایی و نظامی حکومت ایران را به دلیل دست داشتن در سرکوب‌های خشونت‌بار اعتراضات آبان 98 در فهرست تحریم‌های حقوق بشری خود قرارداد.

مذاکره کننده ارشد ایرانی در وین درباره موضع اتحادیه اروپا درباره انفجار نطنز نیز گفت: «اروپایی‌ها نه تنها این اقدام مهم خرابکارانه را نادیده گرفتند، بلکه آنها سرگرم اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بودند و این کاملا غیر قابل قبول بود.»

تنها یک روز پس از اعلام راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته» در سایت اتمی نطنز، انفجاری در این تاسیسات رخ داد. ایران در واکنش به این حادثه از آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم خبر داد.

عراقچی با ابراز بدبینی به مذاکرات، تهیه لیستی از تحریم‌ها از سوی آمریکا برای ادامه گفت‌وگوها را ضروری دانست و اظهار داشت: «بدون آن [تهیه لیست تحریم ها] هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.»

این در حالی است که مجله «فارن پالیسی»، پنج‌شنبه 26 فروردین از «طرح» ایالات متحده برای کاهش «تنها» بخشی از تحریم‌ها مقابل پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش خبر داد. این مجله اشاره کرده ایالات متحده تنها زمانی تحریم‌ها را کاهش خواهد داد که ایران ازافزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم دست بردارد.

دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام پنچ‌شنبه 26 فروردین با حضور نماینده ایران و کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه و همچنین نماینده‌ای از اتحادیه اروپا در وین برگزار شد.

در این دور از نشست‌ها توافق شد نشست‌های دو کارگروه فنی و حقوقی که از هفته گذشته دریاره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و بازگشت ایران به تعهدات برجامی آغاز به کار کرده بودند، ادامه داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید