وزیر خارجه آمریکا: خروج ما از افغانستان به‌ معنای پایان همکاری نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان سفر غیرمنتظره خود به کابل گفت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به ‌معنی پایان همکاری نیست.

براساس اعلامیه‌ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، به تاریخ پنج‌شنبه 15 آوریل، بلینکن در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت: «خروج نیروهای ما از افغانستان به‌معنی تضعیف مناسبات استراتژیک میان دو کشور نخواهد بود و ایالات متحده امریکا به تعهدات خویش با دولت و مردم افغانستان پابند است.»

وزیر خارجه آمریکا و مسئولان افغانستان
وزیر خارجه آمریکا و مسئولان افغانستان

او اضافه کرد، کشورش حمایت‌های دیپلماتیک و بشردوستانه خود را با افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ادامه می‌دهد و تلاش‌های خود را بخاطر تسهیل روند صلح این کشور، تداوم خواهد بخشید.

Advertisement

در همین حال، محمد اشرف غنی در این دیدار گفت: «به تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر خروج نیروهای شان از افغانستان احترام می‌گذاریم و دولت افغانستان تلاش خواهد کرد که در پروسۀ انتقال، همکاری لازم را انجام دهد.»

غنی اضافه کرد: «نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی ما نشان دادند که به تنهایی قابلیت دفاع سرزمین و کشور شان را دارند و مردم افغانستان پشتیبان نیروهای امنیتی و دفاعی خویش می‌باشند.»

او تاکید کرد، اکنون که ایالات متحده آمریکا قصد خروج نیروهایشان را از افغانستان دارند، ضرورت به یک بحث واضح در خصوص آغاز فصل جدید همکاری‌ها بر محور احترام متقابل و منافع مشترک میان دو کشور، وجود دارد.

اما انتونی بلینکن در دیدار جداگانه با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفته است: «ایالات متحده تصمیم گرفته نیروهای خویش را از افغانستان بیرون کند، اما این به‌ معنای پایان رابطه و همکاری میان دو کشور نیست. فصل تازه‌ای از روابط و همکاری میان دو کشور باز گردیده و ایالات متحده به همکاری‌ با مردم افغانستان در عرصه‌های مختلف در این فصل ادامه می‌دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید