لیندسی گراهام: با عقب‌نشینی از افغانستان سکوی نظارتی بر ایران را از دست خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه آمریکا برای اعلام تصمیم بایدن برای خروج قوای آمریکایی از افغانستان طی سفری غیرمنتظره راهی این کشور شد.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالات متحده آمریکا، با انتقاد از تصمیم اخیر جو بایدن برای خروج از افغانستان گفت که آمریکا با عقب‌نشینی از افغانستان سکوی نظارتی بر ایران را از دست خواهد داد.

به گزارش «آسوشیتدپرس» این سناتور ایالت کارولینای جنوبی پنجشنبه 15 آوریل 2021 با اشاره به اهمیت استراتژیک افغانستان برای سیاست منطقه ای آمریکا تاکید کرد: «این کشور سکویی بوده که می‌توانستیم از آنجا به ایران و دیگر مناطق نظارت داشته باشیم اما با خروج از افغانستان ما همه این مزایا را از دست می‌دهیم اما در ازای آن چه به دست می‌آوریم؟ به این ایده می‌رسیم که جنگ پایان یافته است.»

گراهام در ادامه انتقاد خود به سیاست بایدن افزود: «ما در وضعیت بسیار ناخوشایندی قرار گرفتیم. باز هم هیچ نتیجه خوبی وجود ندارد اما این بدترین نتیجه ممكن است، کنار کشیدن و خروج و در عین حال امید به اینکه همه چیز خوب پیش خواهد رفت. چنین چیزی نه در عراق روی داد و نه اینجا( افغانستان) رخ خواهد داد.»

این در حالی است که به گزارش «آسوشیتدپرس» آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده پنجشنبه 15 آوریل در سفری غیر منتظره برای طرح تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در میان رهبران افغانستان و افکار عمومی برای خروج همه نیروهای آمریکایی از این کشور و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا، عازم افغانستان شد.

سفر بلینکن پس از آن صورت گرفت که ناتو بلافاصله اعلام کرد تقریباً 7000 نیروی غیرآمریکایی در افغانستان طی چند ماه در حال خروج هستند و این پایان حضور نیروهای نظامی خارجی است.

بلینکن تلاش کرد تا به رهبری افغانستان اطمینان دهد که عقب نشینی نیروهای آمریکایی به معنای پایان دادن به روابط ایالات متحده و افغانستان نیست.

گراهام دربخش دیگری از انتقاداتش به سیاست بایدن برای خارج نیروهای آمریکایی از افغانستان افزود: « با خروج نیروهایمان چه چیزی را از دست می‌دهیم؟ ما سیاست بیمه‌کننده‌ای که مانع وقوع یازده سپتامبر دیگری باشد را از دست می‌دهیم. همچنین ما یک پست شنود را در حیاط خلوت پشتی یکی از رادیکال‌ترین جنبش‌های جهان از دست می‌دهیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید