افزایش مهاجرت کارگران ایرانی به کردستان عراق

بسیاری از ایرانیان تنها برای کسب درآمد و گذران زندگی، کشور خود را ترک می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری كار ايران «ایلنا» گزارشی از افزایش مهاجرت هزاران کارگر ایرانی در سال‌های اخیر به اقلیم کردستان عراق منتشر کرده است.

در این گزارش به نقل از کمیته «حل مشکلات و معضلات کارگران ساختمانی» کردستان عراق، «افزایش نرخ بیکاری» و «کاهش ارزش پول ملی»، دلایل اصلی این مهاجرت عنوان شده است.

مهاجرت از ایران که پیش از این با هدف زندگی در شرایط بهتر انجام می‌شد، شکل دیگری به خود گرفته و مدتهاست که بسیاری از ایرانیان تنها برای کسب درآمد و گذران زندگی، کشور خود را ترک می‌کنند.

بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی کردستان عراق در سال‌های اخیر، کارگران ایرانی که بیشتر آنها ساکنان استان‌های مرزی در غرب ایران هستند را به مهاجرت به کردستان عراق کشانده است.

آمار مهاجرت

تا کنون آمار دقیقی از تعداد مهاجران ایران شاغل در کردستان عراق در رسانه ها منتشر نشده و مقامات داخلی کردستان نیز به دلیل ماهیت ویزای این افراد قادر به ارائه آمار درست و دقیق نیستند. دلیل چنین امری این است که کردستان عراق به کارگران مهاجر ویزای کاری نمی‌دهد. آنها با ویزای توریستی یک ماهه به عراق می‌روند و اگر حادثه کاری برایشان اتفاق بیفتد، هیچ نهادی از آن‌ها حمایت نمی‌کند.

میکائیل صدیقی، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان در این باره به ایلنا چنین می گوید: «برآوردهای اولیه نشان می‌دهد، حدود 36 هزار نفر در کردستان عراق اشتغال دارند. فقط 6 هزار کارگر ایرانی در شهر سلیمانیه کار می‌کنند».

به گفته این فعال کارگری، پرداخت عوارض خروج از کشور، یکی دیگر از مشکلات کارگرانی است که تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. این مبلغ نرخ ثابتی ندارد و با توجه به تعداد سفرها به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

کرونا نیز مزید بر علت شده و هزینه‌های طول سفر را افزایش داده است. کارگران باید برای ورود به خاک عراق، مبلغ 60 هزار دینار که حدود یک میلیون تومان است به عنوان حق آزمایش تشخیص کووید 19 پرداخت کنند.

وضعیت شغلی

به گفته‌ی صدیقی، نبود انگیزه میان مسئولان ایرانی برای بهبود وضعیت مهاجران شاغل در عراق باعث شده که حمایت‌ها تنها در حرف باشد و هیچگاه به مرحله عمل نرسد.

او تاکید می کند که مدیران در ایران حتی راضی نیستند با مدیران وزارت کار عراق وارد گفتگو شوند تا تغییرات مثبتی در وضعیت شهروندانشان ایجاد شود.

صدیقی می افزاید، بسیاری از مهاجران در مرغداری‌های عراق کار می‌کنند. زنان هم در میان مهاجران حضور دارند؛ آرایشگری یکی از کارهایی است که زنان را به عراق می‌کشاند و نه تنها شهروندان استان‌های هم‌مرز با کردستان عراق بلکه کارگرانی از تهران و کرج نیز به آنجا مهاجرت می‌کنند.

این فعال کارگری نسبت به مهاجرت کارگرانی که مجوز کار ندارند و اصطلاحا «کار سیاه» می‌کنند ابراز نگرانی کرد. به گفته ی او، حقوق این افراد اغلب پایمال می‌شود و آن‌ها از دسترسی‌های عادلانه برخوردار نیستند.

در گزارش ایلنا همچنین آمده که کاهش ساخت و ساز در ایران، در نیمه دوم دهه نود شمسی، باعث افزایش مشکلات معیشتی کارگران شد.

این خبرگزاری، چندی پیش هم گزارشی از بیکاری 35 هزار کارگر ایرانی در کردستان عراق، به علت بسته شدن مرزها پس از شیوع کرونا منتشر کرد که باعث تعطیلی کار کارگران ایرانی و افزایش بحران معیشتی میان آنها شده است.

مشکلات اقتصادی ایران

گفتنی است که بنابر اعلام صندوق بین‌المللی پول، نرخ کنونی تورم در ایران 36.5 در صد است که تا پایان سال 2021 به 39 درصد می‌رسد.

بر اساس جدولی که در این گزارش آمده، تورم ایران در سال 2020، حدود 36.6 بوده و بر اساس برآوردها نرخ تورم در سال 2021 به 39 درصد خواهد رسید.

در گزارش با اشاره به نرخ بیکاری در ایران آمده، نرخ بیکاری 10.8 درصد در سال گذشته، امسال به 11.2 درصد و در سال آینده میلادی به 11.7 درصد خواهد رسید.

بر مبنای این گزارش، نرخ تورم سال 2022 ایران، برابر با 27.5 درصد تخمین زده شده است.

استیو هنکی، استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز چندی پیش در صفحه شخصی خود در توئیتر، درباره نرخ تورم در ایران آماری در خور تامل ارایه کرد. بر اساس محاسبات تخمینی او نرخ تورم سالانه ایران حدودا 156 درصد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید